We never sell your data to third parties
Marathon GT1009A Globetrotter 3 HP, 3600 RPM three-phase general purpose motor with a NEMA 182T frame and Totally Enclosed Fan Cooled enclosure. Operates on 230/460V at 60 Hz with a 1.15 service factor. Suitable for industrial duty applications.
MODEL GT1009A
Contact supplier for technical support on: 715-675-8090
$925.98 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
182T
HP
3
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
230/460
See all of our 3HP 182T Motors
Marathon AC Motor, 2-Pole Continuous/Inverter-Duty Low Voltage, General Purpose AC Motors Application, Squirrel Cage Inverter Rated Motors Special Features, 3 hp, 230/460 VAC, 8/4 A, 60 Hz Frequency, 3 ph ph, 3522 rpm Speed, 1 Speed, IP55 TEFC Enclosure, 182T Frame, 1-1/8 in Dia x 2-3/4 in L Extension Shaft, Reversible Rotation, 1.15 Service Factor, Deep Groove Ball Bearing, 4.48 ft-lb Full Load Torque, Rigid Base Mounting, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Cast Iron, 10:1 Constant Torque Speed, 10:1 Variable Torque Speed, 15.08 in W x 12.68 in D x 10.93 in H Dimensions
Features:
- Standard assembly F1, reversible to F2 assembly
- Dual frame mounting holes
- C-face addition may result in non-NEMA "BA" dim
Specs:
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
|---|---|
| Constant Torque Speed Range | 10:1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Special Features | Squirrel Cage Inverter Rated Motors |
| Application Type | General Purpose AC Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 1-1/8 in Dia x 2-3/4 in L Extension |
| Torque Rating | 4.48 ft-lb Full Load |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 3 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | Reversible |
| Frame | 182T |
| Bearing Type | Deep Groove Ball |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | IP55 TEFC |
| Speed | 3522 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Amperage Rating | 8/4 A |
| Voltage Rating | 230/460 VAC |
| Dimensions | 15.08 in W x 12.68 in D x 10.93 in H |
| Material | Cast Iron |
| Type | 2-Pole Continuous/Inverter-Duty Low Voltage |
SKU: 2270613
Ordered new motor
New motor came within 3 days of ordering thanks for the perfect product and service
Read moreSKU: 2267999
1/2 hp. motor
Purchased the motor easily and received it quick and well packaged. The entire purchase went very well.
Read moreSKU: 2270613
Ordered new motor
New motor came within 3 days of ordering thanks for the perfect product and service
Read moreBrand
Marathon Electric
Model
GT1009A
| Brand | Red Lion Controls |
| Model | ZNH0060H |
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | 29428E J |
SKU: 2270613
Ordered new motor
New motor came within 3 days of ordering thanks for the perfect product and service
Read moreSKU: 2267999
1/2 hp. motor
Purchased the motor easily and received it quick and well packaged. The entire purchase went very well.
Read moreSKU: 2270613
Ordered new motor
New motor came within 3 days of ordering thanks for the perfect product and service
Read more