We never sell your data to third parties
Marathon GT1245A Globetrotter series 100 HP, 3600 RPM three-phase general purpose motor with a 405TSC NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled enclosure. Operates on 230/460V at 60 Hz with a 1.15 service factor. Designed for continuous industrial duty applications.
MODEL GT1245A
Contact supplier for technical support on: 715-675-8090
$12,343.96 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
405TSC
HP
100
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
230/460
Marathon AC Motor, 2-Pole Continuous/Inverter Duty Low Voltage, Application Type: General Purpose AC Motors, Special Features: Squirrel Cage Inverter Rated Motors, 100 hp, 230/460 VAC, 222/111 A, 60 Hz, 3 ph, 3575 rpm, 1 Speed, IP55 TEFC Enclosure, 405TSC Frame, 2-1/8 in Dia x 4-1/4 in L Extension Shaft, Reversible, Service Factor: 1.15, Deep Groove Ball Bearing, 147 ft-lb Full Load Torque, Rigid Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Cast Iron, Constant Torque Speed Range: 10:1, Variable Torque Speed Range: 10:1, 35.77 in W x 28.76 in D x 23.77 in H
Features:
- Standard assembly F1, reversible to F2 assembly
- Dual frame mounting holes
- 12 leads for wye-delta, part winding on low voltage or across the line starting
Specs:
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
|---|---|
| Constant Torque Speed Range | 10:1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Special Features | Squirrel Cage Inverter Rated Motors |
| Application Type | General Purpose AC Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 2-1/8 in Dia x 4-1/4 in L Extension |
| Torque Rating | 147 ft-lb Full Load |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 100 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | Reversible |
| Frame | 405TSC |
| Bearing Type | Deep Groove Ball |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | IP55 TEFC |
| Speed | 3575 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Amperage Rating | 222/111 A |
| Voltage Rating | 230/460 VAC |
| Dimensions | 35.77 in W x 28.76 in D x 23.77 in H |
| Material | Cast Iron |
| Type | 2-Pole Continuous/Inverter Duty Low Voltage |
SKU: 2267999
1/2 hp. motor
Purchased the motor easily and received it quick and well packaged. The entire purchase went very well.
Read moreSKU: 2303511
Marathon y543 shipping
The purchase from MRO went smoothly, and it arrived. However, the shipping department needs some remedial training. The box containing the motor was not strapped to the pallet, just set on top of it. As a result, the box rolled off the pallet and was split open. The freight company managed to wrap it up (upside down) with stretch film and put it back on the pallet, but it looked terrible. By a stroke of good fortune the motor was not damaged by this treatment and it looks OK. I can supply photos on request.
Read more| Brand | Invertek |
| Model | ODV-3-641800-3F1N-MN |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | 444THFCD9042 |
SKU: 2267999
1/2 hp. motor
Purchased the motor easily and received it quick and well packaged. The entire purchase went very well.
Read moreSKU: 2303511
Marathon y543 shipping
The purchase from MRO went smoothly, and it arrived. However, the shipping department needs some remedial training. The box containing the motor was not strapped to the pallet, just set on top of it. As a result, the box rolled off the pallet and was split open. The freight company managed to wrap it up (upside down) with stretch film and put it back on the pallet, but it looked terrible. By a stroke of good fortune the motor was not damaged by this treatment and it looks OK. I can supply photos on request.
Read more