We never sell your data to third parties
Marathon GT3425A 20 HP, 1800 RPM three-phase JP pump motor with a 256JP NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled enclosure. Operates on 230/460V at 60 Hz with a 1.15 service factor. Designed for close-coupled JP pump applications requiring reliable industrial performance.
MODEL GT3425A
Contact supplier for technical support on: 715-675-8090
$3,674.64 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
256JP
HP
20
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
230/460
Marathon AC Motor, 4-Pole Continuous/Inverter Duty Low Voltage, Close Coupled Motors Application, Squirrel Cage Inverter Rated Motors Special Features, 20 hp, 230/460 VAC, 48.5/24.2 A, 60 Hz Frequency, 3 ph ph, 1768 rpm Speed, 1 Speed, IP55 TEFC Enclosure, 256JP Frame, 1-1/4 in Dia x 8.37 in L Extension Shaft, Reversible Rotation, 1.15 Service Factor, Deep Groove Ball Bearing, 59.4 ft-lb Full Load Torque, Rigid Base Mounting, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Cast Iron, 10:1 Constant Torque Speed, 10:1 Variable Torque Speed, 30.76 in W x 17.38 in D x 15.14 in H Dimensions
Features:
- Standard assembly F1, reversible to F2 assembly
Specs:
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
|---|---|
| Constant Torque Speed Range | 10:1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Special Features | Squirrel Cage Inverter Rated Motors |
| Application Type | Close Coupled Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 1-1/4 in Dia x 8.37 in L Extension |
| Torque Rating | 59.4 ft-lb Full Load |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 20 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | Reversible |
| Frame | 256JP |
| Bearing Type | Deep Groove Ball |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | IP55 TEFC |
| Speed | 1768 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Amperage Rating | 48.5/24.2 A |
| Voltage Rating | 230/460 VAC |
| Dimensions | 30.76 in W x 17.38 in D x 15.14 in H |
| Material | Cast Iron |
| Type | 4-Pole Continuous/Inverter Duty Low Voltage |
SKU: 2270586
Awsome service
The motor on my bandsaw went out and after looking around Oklahoma City, I looked on the web and found MROSupply. They had the best price of anyone. I ordered it on Wednesday and it was on my porch on Friday! Awsome Service! James I. McCaslin
Read moreSKU: 5918007
Marathon electric marathon r237 tca0152ae221gaa009 15kw-20hp 1800 tefc 160l 3/60/230/460
Good product, very good company, fast shipping, and friendly customer service. Thanks
Read moreSKU: 2267999
1/2 hp. motor
Purchased the motor easily and received it quick and well packaged. The entire purchase went very well.
Read more| Brand | PEER Bearing |
| Model | FHSR204-20MM |
| Brand | PEER Bearing |
| Model | JLM704649/10 |
SKU: 2270586
Awsome service
The motor on my bandsaw went out and after looking around Oklahoma City, I looked on the web and found MROSupply. They had the best price of anyone. I ordered it on Wednesday and it was on my porch on Friday! Awsome Service! James I. McCaslin
Read moreSKU: 5918007
Marathon electric marathon r237 tca0152ae221gaa009 15kw-20hp 1800 tefc 160l 3/60/230/460
Good product, very good company, fast shipping, and friendly customer service. Thanks
Read moreSKU: 2267999
1/2 hp. motor
Purchased the motor easily and received it quick and well packaged. The entire purchase went very well.
Read more