We never sell your data to third parties
Marathon R339B 25 HP, 3600 RPM three-phase IEC metric general purpose motor with a 160L frame and Totally Enclosed Fan Cooled enclosure. Operates on 230/460V at 60 Hz. This R-series motor is manufactured by Marathon Electric to industrial duty standards.
MODEL R339B
Contact supplier for technical support on: 715-675-8090
$3,695.38 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
160L
HP
25
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
230/460
Marathon AC Motor, 2-Pole Continuous-Duty Low Voltage, Series: TerraMAX TCA, General Purpose AC Motors Application, IEC Metric Squirrel Cage Inverter Rated Motors Special Features, 25 hp, 230/460 VAC, 56/28.1 A, 60 Hz Frequency, 3 ph ph, 3550 rpm Speed, 1 Speed, IP55 TEFC Enclosure, 160L Frame, 1.654 in Dia x 4.33 in L Extension Shaft, Reversible Rotation, 1.15 Service Factor, Deep Groove Ball Bearing, B3 Footed/Rigid Base Mounting, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Cast Iron, 2:1 Constant Torque Speed, 10:1 Variable Torque Speed, 665.988 mm L x 420 mm H Dimensions
Features:
- Industries broadest product offering that is designed for tough environments
- User friendly terminal boxes
- Low operation cost
- Low CO2 emissions and environmental friendly
- Wide voltage/frequency range meeting global requirements
- Performance matched to all leading brands of PWM drives guaranteeing years of trouble free operation
- Direct drop-in replacement
- IEC design "N" with NEMA "B" torques
Specs:
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
|---|---|
| Constant Torque Speed Range | 2:1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Special Features | IEC Metric Squirrel Cage Inverter Rated Motors |
| Application Type | General Purpose AC Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 1.654 in Dia x 4.33 in L Extension |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 25 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | Reversible |
| Frame | 160L |
| Bearing Type | Deep Groove Ball |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | IP55 TEFC |
| Speed | 3550 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | B3 Footed/Rigid Base |
| Amperage Rating | 56/28.1 A |
| Voltage Rating | 230/460 VAC |
| Dimensions | 665.988 mm L x 420 mm H |
| Material | Cast Iron |
| Type | 2-Pole Continuous-Duty Low Voltage |
| Series | TerraMAX® TCA |
| Brand | Boston Gear |
| Model | SSHQCWD726-150KC-B5-LS1-P23 |
| Brand | Boston Gear |
| Model | SSF7240-20KCT-B5-JS3 |
| Brand | StrongHold |
| Model | 63-361-MT-BFD |