We never sell your data to third parties
Marathon R341B 25 HP, 1200 RPM three-phase IEC metric general purpose motor with a 200L frame and Totally Enclosed Fan Cooled enclosure. Operates on 230/460V at 60 Hz. This R-series motor is designed for global industrial applications requiring IEC frame dimensions and TEFC protection.
MODEL R341B
Contact supplier for technical support on: 715-675-8090
$6,215.29 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
200L
HP
25
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
230/460
Marathon AC Motor, 6-Pole Continuous-Duty Low Voltage, Series: TerraMAX TCA, General Purpose AC Motors Application, IEC Metric Squirrel Cage Inverter Rated Motors Special Features, 25 hp, 230/460 VAC, 64/32 A, 60 Hz Frequency, 3 ph ph, 1185 rpm Speed, 1 Speed, IP55 TEFC Enclosure, 200L Frame, 2.165 in Dia x 4.33 in L Extension Shaft, Reversible Rotation, 1.15 Service Factor, Deep Groove Ball Bearing, B3 Footed/Rigid Base Mounting, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Cast Iron, 2:1 Constant Torque Speed, 10:1 Variable Torque Speed, 769.112 mm L x 530 mm H Dimensions
Features:
- Industries broadest product offering that is designed for tough environments
- User friendly terminal boxes
- Low operation cost
- Low CO2 emissions and environmental friendly
- Wide voltage/frequency range meeting global requirements
- Performance matched to all leading brands of PWM drives guaranteeing years of trouble free operation
- Direct drop-in replacement
- IEC design "N" with NEMA "B" torques
Specs:
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
|---|---|
| Constant Torque Speed Range | 2:1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Special Features | IEC Metric Squirrel Cage Inverter Rated Motors |
| Application Type | General Purpose AC Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 2.165 in Dia x 4.33 in L Extension |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 25 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | Reversible |
| Frame | 200L |
| Bearing Type | Deep Groove Ball |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | IP55 TEFC |
| Speed | 1185 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | B3 Footed/Rigid Base |
| Amperage Rating | 64/32 A |
| Voltage Rating | 230/460 VAC |
| Dimensions | 769.112 mm L x 530 mm H |
| Material | Cast Iron |
| Type | 6-Pole Continuous-Duty Low Voltage |
| Series | TerraMAX® TCA |
SKU: 2267999
1/2 hp. motor
Purchased the motor easily and received it quick and well packaged. The entire purchase went very well.
Read more| Brand | Boston Gear |
| Model | PL5070-005-4120403-14.0 |
| Brand | NTN Bearing |
| Model | W61019EAX |
SKU: 2267999
1/2 hp. motor
Purchased the motor easily and received it quick and well packaged. The entire purchase went very well.
Read more