We never sell your data to third parties
Marathon R627 7.5 HP (5.5 kW), 3600 RPM three-phase IEC metric general purpose motor with a 132S frame and Totally Enclosed Fan Cooled enclosure. Operates on 230/460V at 60 Hz. This R-series motor features a TCA design and is built to industrial duty standards.
MODEL R627
Contact supplier for technical support on: 715-675-8090
$1,570.14 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
132S
HP
7-1/2
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
230/460
Marathon AC Motor, 2-Pole Continuous-Duty Low Voltage, Series: TerraMAX TCA, General Purpose AC Motors Application, IEC Metric Squirrel Cage Inverter Rated Motors Special Features, 7-1/2 hp, 230/460 VAC, 17.6/8.8 A, 60 Hz Frequency, 3 ph ph, 3535 rpm Speed, 1 Speed, IP55 TEFC Enclosure, 132M Frame, 1.496 in Dia x 3.15 in L Extension Shaft, Reversible Rotation, 1.15 Service Factor, Deep Groove Ball Bearing, Round Mounting, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Cast Iron, 2:1 Constant Torque Speed, 10:1 Variable Torque Speed, 465.074 mm L x 374 mm H Dimensions
Features:
- Industries broadest product offering that is designed for tough environments
- User friendly terminal boxes
- Low operation cost
- Low CO2 emissions and environmental friendly
- Wide voltage/frequency range meeting global requirements
- Performance matched to all leading brands of PWM drives guaranteeing years of trouble free operation
- Direct drop-in replacement
- IEC design "N" with NEMA "B" torques
Specs:
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
|---|---|
| Constant Torque Speed Range | 2:1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Special Features | IEC Metric Squirrel Cage Inverter Rated Motors |
| Application Type | General Purpose AC Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 1.496 in Dia x 3.15 in L Extension |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 7-1/2 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | Reversible |
| Frame | 132M |
| Bearing Type | Deep Groove Ball |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | IP55 TEFC |
| Speed | 3535 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Round |
| Amperage Rating | 17.6/8.8 A |
| Voltage Rating | 230/460 VAC |
| Dimensions | 465.074 mm L x 374 mm H |
| Material | Cast Iron |
| Type | 2-Pole Continuous-Duty Low Voltage |
| Series | TerraMAX® TCA |
SKU: 5918007
Marathon electric marathon r237 tca0152ae221gaa009 15kw-20hp 1800 tefc 160l 3/60/230/460
Good product, very good company, fast shipping, and friendly customer service. Thanks
Read moreSKU: 5918007
Marathon electric marathon r237 tca0152ae221gaa009 15kw-20hp 1800 tefc 160l 3/60/230/460
Good product, very good company, fast shipping, and friendly customer service. Thanks
Read more