5IK60RGN-HFT/5GN9K
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
SIGMA 5IK60RGN-HFT/5GN9K
1-Phase AC gearmotor with 60W output power and a 9 to 1 gear ratio. Designed in a Parallel Shaft Gearhead configuration, it operates at 208-240VAC and 60 Hz. The enclosure is TEFC with an IP rating of IP20 and a 90mm frame size. The shaft measures 15mm. This Induction motor supports CW & CCW rotation.
MODEL 5IK60RGN-HFT/5GN9K
Frame Size
90mm
Ratio
9 to 1
Shaft/Hollow Bore Dimensions
15mm
Style
Parallel Shaft Gearhead
Voltage
208-240vac
Key Features
  • Powerful Performance: Delivers a rated power of 0.5 HP (373 W), ensuring ample torque for various applications.