5IK120RGU-EFT/5GU7.5RC
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
SIEGMA 5IK120RGU-EFT/5GU7.5RC
1-Phase AC gearmotor with 120W output power and a 7.5 to 1 gear ratio. Designed in a Right-Angle Hollow Bore Gearhead configuration, it operates at 110-120VAC and 60 Hz. The enclosure is TEFC with an IP rating of IP20 and a 90mm frame size. The hollow bore measures 17mm. This Induction motor supports CW & CCW rotation.
MODEL 5IK120RGU-EFT/5GU7.5RC
Frame Size
90mm
Phase
1-Phase
Ratio
7.5 to 1
Shaft/Hollow Bore Dimensions
17mm
Style
Right-Angle Hollow Shaft Gearhead
Terminal Box
Yes
Voltage
110-120vac
Key Features
Power Rating0.75 kW (1 HP) ensures robust performance for heavy-duty applications.