5IK120RGU-EFT/5GU18RC
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
SIEGMA 5IK120RGU-EFT/5GU18RC
1-Phase AC gearmotor with 120W output power and a 18 to 1 gear ratio. Designed in a Right-Angle Hollow Bore Gearhead configuration, it operates at 110-120VAC and 60 Hz. The enclosure is TEFC with an IP rating of IP20 and a 90mm frame size. The hollow bore measures 17mm. This Induction motor supports CW & CCW rotation.
MODEL 5IK120RGU-EFT/5GU18RC
BRAND
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Enclosure
TEFC
Frame Size
90mm
Frequency (Hz)
60
IP Rating
IP20
Motor Type
Induction
Output Power (Watts)
120
Phase
1-Phase
Pinion
GU
Pinion Type
GU
Ratio
18 to 1
Rotation
CW & CCW
Shaft/Hollow Bore Dimensions
17mm
Style
Right-Angle Hollow Shaft Gearhead
Terminal Box
Yes
Voltage
110-120vac
Key Features
  • Powerful Output: Delivers a rated power of 120W, providing ample torque for demanding applications.