5IK40RGN-ET/5GU100RC
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
SIEGMA 5IK40RGN-ET/5GU100RC
1-Phase AC gearmotor with 40W output power and a 100 to 1 gear ratio. Designed in a Right-Angle Hollow Bore Gearhead configuration, it operates at 110-120VAC and 60 Hz. The enclosure is TENV with an IP rating of IP20 and a 90mm frame size. The hollow bore measures 17mm. This Induction motor supports CW & CCW rotation.
MODEL 5IK40RGN-ET/5GU100RC
Frame Size
90mm
Pinion
GU
Ratio
100 to 1
Shaft/Hollow Bore Dimensions
17mm