6IK140RGU-EFT/6GU7.5RC
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
SIEGMA 6IK140RGU-EFT/6GU7.5RC
1-Phase AC gearmotor with 140W output power and a 7.5 to 1 gear ratio. Designed in a Right-Angle Hollow Bore Gearhead configuration, it operates at 110-120VAC and 60 Hz. The enclosure is TEFC with an IP rating of IP20 and a 104mm frame size. The hollow bore measures 22mm. This Induction motor supports CW & CCW rotation.
MODEL 6IK140RGU-EFT/6GU7.5RC
Frame Size
104mm
Phase
1-Phase
Ratio
7.5 to 1
Shaft/Hollow Bore Dimensions
22mm
Style
Right-Angle Hollow Shaft Gearhead
Terminal Box
Yes
Voltage
110-120vac
Key Features
Power RatingEquipped with a robust motor offering a power output of 7.5 kW, ensuring sufficient torque for demanding applications.