We never sell your data to third parties
Baldor CEM3313T is a 10 HP, 1770 RPM, three-phase general purpose motor with a NEMA 215TC frame and Open Steel Band (OPSB) enclosure. This C-face mounted motor features NEMA Premium Super-E efficiency, operates on 208-230/460V at 60 Hz, and is designed for applications like pumps, fans, and conveyors. It includes a 1.15 service factor and Class F insulation for reliable performance.
MODEL CEM3313T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$2,170.37 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPSB
Frame
215TC
Frame Material
Steel
HP
10
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
133
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
18.19 in
Phase
3
Power Factor
82
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.375IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Output | 10 |
|---|---|
| RPM | 1770 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 37B102T853G1 |
| Frame | 215TC |
| Weight | 133. 000 LB |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | OPSB |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 208-230/460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3739M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | B |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783713 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3739M |
| Elec. Spec | 37WGT853 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | OPSB |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 37B102 |
| Layout | 37LYB102 |
| Frame | 215TC |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 7/30/2010 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/5/2013 |
| Leads | 9#14 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for CEM3313T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 37B102T853G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 7/30/2010 | 39M 4P OPSB HOR 215TC SUPER E |
| Nameplate No. | NP1259L |
|---|---|
| CAT. NO. | CEM3313T |
| SPEC. | 37B102T853G1 |
| HP | 10 |
| VOLTS | 208-230/460 |
| AMP | 26-25/12. 5 |
| RPM | 1770 |
| FRAME | 215TC |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | H |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 91. 7 |
| PF | 82 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | 26 |
| DE | 6307 |
| ODE | 6206 |
| ENCL | OPSB |
| SN | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 29. 7 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 5. 51 Amps |
| Break-Down Torque | 86. 2 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 1. 18 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 46. 2 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 34°C |
| Locked-Rotor Torque | 51. 6 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 42°C |
| Starting Current | 88. 3 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 44 | 66 | 77 | 82 | 84 | 85 | 83 |
| Efficiency | 87. 6 | 91. 6 | 92. 3 | 91. 9 | 91 | 89. 8 | 91. 4 |
| Speed (RPM) | 1793 | 1785 | 1777 | 1769 | 1759 | 1749 | 1763 |
| Line Amperes | 6. 15 | 7. 79 | 9. 93 | 12. 5 | 15. 3 | 18. 5 | 14. 2 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity | |
|---|---|---|---|
| SA200638 | SA 37B102T853G1 | 1 EA | |
| RA187949 | RA 37B102T853G1 | 1 EA | |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA | |
| HA6361A01 | LIFTING LUG FOR 37, 39 & 40 FRAME (AUTOP | 2 EA | |
| 37CB3006 | 37 CB CASTING W/1. 38 LEAD HOLE @ 6: 00 | 1 EA | |
| 51XW2520A10 | . 25-20 X. 62, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 2 EA | |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA | |
| 37EP3200A01SP | FR ENDPLATE, 37L&M, OPEN, MACH, W/GREASE | 1 EA | |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA | |
| HW5100A06 | W2420-025 WVY WSHR (WB) | 1 EA | |
| 37EP3400A01 | FACE MT EP-OPEN-307 BRG-213-215TC W/GREA | 1 EA | |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA | |
| 10XN2520A30 | HEX HD CAP SCREW-STD THD-. 25 X 20 THD PE | 4 EA | |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 4 EA | |
| XY3118A12 | 5/16-18 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 4 EA | |
| 37CB4516 | LIPPED LID FOR 37 FRAME NEC KOBX | 1 EA | |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA | |
| HW2501F21 | KEY, 5/16 SQ X 2. 375 | 1 EA | |
| HA7000A02 | KEY RETAINER RING, 1 1/8 DIA, 1 3/8 DIA | 1 EA | |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA | |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA | |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB | |
| 37AD2001A01 | BAFFLE PLATE, STAMPED | 2 EA | |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 028 GA | |
| HA3104A35 | THRUBOLT. 31-18 X 13. 687 | 4 EA | |
| LC0005E01 | CONN. DIA. /WARNING LABEL (LC0005/LB1119) | 1 EA | |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA | |
| NP1259L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV CC NEMA PREMIUM | 1 EA | |
| G0PA1000 | PACKAGING GROUP | 1 EA | |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 701314
Exactly what i needed.
Exactly what was needed, delivered quickly as promised.
Read moreSKU: 27348
Baldor ga16 pedestal
As specified. Prompt delivery of two pedestals. No problems. Excellent in every regard.
Read moreSKU: 701029
Quality, fast shipping
This is a very professional supply company. They have excellent prices, fast deliveries and parts that you will not find any where else. i am glad I found them when I purchased a Baldor Motor, now I just purchased the cap.
Read more| Brand | Nachi Bearing |
| Model | 6201C3 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | S1R6PTFFBRS |
| Brand | MCR Safety |
| Model | N96780M |
SKU: 701314
Exactly what i needed.
Exactly what was needed, delivered quickly as promised.
Read moreSKU: 27348
Baldor ga16 pedestal
As specified. Prompt delivery of two pedestals. No problems. Excellent in every regard.
Read moreSKU: 701029
Quality, fast shipping
This is a very professional supply company. They have excellent prices, fast deliveries and parts that you will not find any where else. i am glad I found them when I purchased a Baldor Motor, now I just purchased the cap.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/