We never sell your data to third parties
Baldor CEM3559T is a 3 HP, 3450 RPM, three-phase Super-E premium efficient motor with a NEMA 145TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This C-face motor features a 1.15 service factor, NEMA Design B, and operates on 208-230/460V at 60 Hz. It is designed for general-purpose applications such as pumps, fans, and conveyors, offering NEMA Premium efficiency and F1 (foot mounted) configuration.
MODEL CEM3559T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$1,075.84 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
143TC
Frame Material
Steel
HP
3
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
52
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
2
Overall Length
14.17 in
Phase
3
Power Factor
92
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
3600
Voltage
230/460
| Output | 3 |
|---|---|
| RPM | 3450 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 35TT856Q060G1 |
| Frame | 145TC |
| Weight | 52. 000 LB |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | WESTVILLE |
| Voltage | 208-230/460 |
| Poles | 02 |
| Class | STOCK |
| Type | 3532M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | B |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783707 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3532M |
| Elec. Spec | 35WGQ060 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | WESTVILLE |
| Mech. Spec | 35TT856 |
| Layout | 35LYTT856 |
| Frame | 145TC |
| Mounting | F1 |
| Poles | 02 |
| Created Date | 8/3/2010 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 1/30/2013 |
| Leads | 9#18 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for CEM3559T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 35TT856Q060G1 | BALDOR/WESTVILLE | 8/10/2010 | 32M 2P TEFC HOR 145TC SUPER-E |
| Nameplate No. | NP1259L |
|---|---|
| CAT. NO. | CEM3559T |
| SPEC. | 35TT856Q060G1 |
| HP | 3 |
| VOLTS | 208-230/460 |
| AMP | 7. 9-7. 2/3. 6 |
| RPM | 3450 |
| FRAME | 145TC |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | L |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 86. 5 |
| PF | 92 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | 7. 9 |
| DE | 6205 |
| ODE | 6203 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 4. 61 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 1. 17 Amps |
| Break-Down Torque | 19. 9 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 4. 7916 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 11. 9 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 57°C |
| Locked-Rotor Torque | 18. 8 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 72°C |
| Starting Current | 33. 1 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 62 | 81 | 88 | 92 | 93 | 94 | 93 |
| Efficiency | 83. 7 | 87. 9 | 88. 2 | 87. 2 | 85. 6 | 83. 5 | 86. 2 |
| Speed (RPM) | 3562. 2 | 3530. 9 | 3497. 8 | 3462. 5 | 3420. 8 | 3375. 4 | 3437 |
| Line Amperes | 1. 5 | 2. 08 | 2. 79 | 3. 57 | 4. 46 | 5. 44 | 4. 1 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA201301 | SA 35TT856Q060G1 | 1 EA |
| RA188602 | RA 35TT856Q060G1 | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| NS2512A01 | INSULATOR, CONDUIT BOX X | 1 EA |
| 35CB3009 | 35 CB CASTING W/1. 09 DIA. LEAD HOLE @ 6: | 1 EA |
| 36GS1000SP | GASKET-CONDUIT BOX, . 06 THICK #SV-330 LE | 1 EA |
| 51XB1016A07 | 10-16 X 7/16 HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 35EP3100M01 | FREP TEFC 203 BRG W/GRSR (RAISED FH PADS | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HW5100A03SP | WAVY WASHER (W1543-017) | 1 EA |
| 35EP3300A46 | SPL FACE MTD EP-ENCL-145TC-205 BRG | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| 51XN1032A20 | 10-32 X 1 1/4 HX WS SL SR | 2 EA |
| 35FH4005A84SP | IEC FH W/GRSR, NO DIMPLES W/AUTOPHERETIC | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 3 EA |
| 35CB4521 | 35 LIPPED CB LID (GALV & PHOSPH) | 1 EA |
| 35GS1030 | 35 GS FOR CB LID - LEXIDE | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HW2501D13SP | KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA |
| HA7000A01 | KEY RETAINER 7/8' DIA SHAFT | 1 EA |
| 10XF0440S02 | 04-40 X 1/8 TYPE F HEX HD STAINLESS STIC | 2 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| 35FN3002A05SP | EXFN, PLASTIC, 6. 376 OD, . 638 ID | 1 EA |
| 51XB1214A16 | 12-14X1. 00 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 017 GA |
| HA3100A18 | THRUBOLT 10-32 X 9. 250 | 4 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| LC0005E01 | CONN. DIA. /WARNING LABEL (LC0005/LB1119) | 1 EA |
| NP1259L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV CC NEMA PREMIUM | 1 EA |
| 36PA1000 | PACK GROUP W/LB5001 | 1 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 701314
Exactly what i needed.
Exactly what was needed, delivered quickly as promised.
Read moreSKU: 25992
Positive
I am a Purchasing Agent for a company with 30 plants. MRO is one of the best vendors out there. Use you all the time.
Read moreSKU: 25590
Fast!
Exact match to the motor I needed. Best price anywhere, and super fast FREE shipping! Gained a new customer!
Read moreBrand
Baldor
Model
CEM3559
Brand
Baldor
Model
CEM3559T
Brand
Baldor
Model
CEM3559T-5
Brand
Leeson
Model
121929.00
| Brand | Bestorq |
| Model | 1576-8M-50 |
| Brand | Jason Industrial |
| Model | 2/5VX1120 |
SKU: 701314
Exactly what i needed.
Exactly what was needed, delivered quickly as promised.
Read moreSKU: 25992
Positive
I am a Purchasing Agent for a company with 30 plants. MRO is one of the best vendors out there. Use you all the time.
Read moreSKU: 25590
Fast!
Exact match to the motor I needed. Best price anywhere, and super fast FREE shipping! Gained a new customer!
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/