We never sell your data to third parties
Baldor EFM3714T is a 10 HP, 1770 RPM, 3-phase, 60 Hz Super-E premium efficient electric motor with a NEMA 215T frame (5.25" shaft height) and a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. It features a 1.15 service factor, Class F insulation, NEMA Design B, and operates on 208-230/460V. This foot-mounted motor with F2 (conduit box right) configuration is designed for general industrial applications such as pumps, fans, and conveyors.
MODEL EFM3714T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$1,771.51 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
A
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
215T
Frame Material
Steel
HP
10
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
165
Mounting Arrangement
F2
Number of Poles
4
Overall Length
20.51 in
Phase
3
Power Factor
85
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.375IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Output | 10 |
|---|---|
| RPM | 1770 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 37G863S518G1 |
| Frame | 215T |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 208-230/460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3752M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | B |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783713 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3752M |
| Elec. Spec | 37WGS518 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 37G863 |
| Layout | 37LYG863 |
| Frame | 215T |
| Mounting | F2 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 6/16/2010 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/5/2013 |
| Leads | 9#14 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By | |
Specification History for EFM3714T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| | 37G863S518G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/25/2010 | 52M 4P TEFC HOR 215T F-2 MTG, SUPER E |
| | 37H243X954 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 9/20/1999 | 46M 4P TEFC HOR 215T F-2 MTG SUPER-E |
| | 37F650X954 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 46M 4P TEFC HOR 215T F-2 MTG SUPER-E |
| | 37F650X954 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/17/1999 | 46M 4P TEFC HOR 215T F-2 MTG SUPER-E |
| Nameplate No. | NP1259L |
|---|---|
| CAT. NO. | EFM3714T |
| SPEC. | 37G863S518G1 |
| HP | 10 |
| VOLTS | 208-230/460 |
| AMP | 25. 4-24/12 |
| RPM | 1770 |
| FRAME | 215T |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | K |
| DES | A |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 91. 7 |
| PF | 85 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6307 |
| ODE | 6206 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
| | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 29. 5 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 5. 49 Amps |
| Break-Down Torque | 134 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 93503 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 49. 2 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 63°C |
| Locked-Rotor Torque | 68. 7 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 81°C |
| Starting Current | 103 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 42 | 66 | 79 | 85 | 84 | 87 | 84 |
| Efficiency | 88. 9 | 92. 1 | 92. 4 | 91. 8 | 90. 3 | 89 | 90. 9 |
| Speed (RPM) | 1793. 9 | 1786. 8 | 1779. 7 | 1771. 8 | 1762. 7 | 1752. 5 | 1766 |
| Line Amperes | 6. 14 | 7. 63 | 9. 58 | 11. 9 | 15. 4 | 18. 1 | 14 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA199041 | SA 37G863S518G1 | 1 EA |
| RA186392 | RA 37G863S518G1 | 1 EA |
| 37FN3002C01 | EXFN, PLASTIC, 6. 00 OD, 1. 155 ID | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| HW3200A01 | 3/8-16X3/4 I-BLT WELDED F/S | 1 EA |
| 37CB3006 | 37 CB CASTING W/1. 38 LEAD HOLE @ 6: 00 | 1 EA |
| 37GS1000SP | GASKET, CONDUIT BOX STD., . 06 THICK LEXI | 1 EA |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| HW3001B01 | 003SS CUP WASHER, FOR #8 SCREW | 1 EA |
| 37EP3101A01SP | FR ENDPLATE, TEFC, 37 L&M, W/GREASER | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HW5100A06 | W2420-025 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| 37EP3100A01SP | STD PU ENDPLATE, ENCL, 37 'T'-307 BRG, W/ | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| XY3118A12 | 5/16-18 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 4 EA |
| 51XB1214A20 | 12-14X1. 25 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| 07FH4007SP | IEC FH W/GRSR, NOTCH @ 6: 00 & 3 FAN CVR | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 3 EA |
| 37CB4516 | LIPPED LID FOR 37 FRAME NEC KOBX | 1 EA |
| 37GS1001SP | GASKET, CONDUIT BOX LID, . 06 THICK LEXID | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HW2501F21 | KEY, 5/16 SQ X 2. 375 | 1 EA |
| HA7000A02 | KEY RETAINER RING, 1 1/8 DIA, 1 3/8 DIA | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 028 GA |
| HA3104A25 | THRUBOLT. 31-18 X 14. 75 | 4 EA |
| LC0005E01 | CONN. DIA. /WARNING LABEL (LC0005/LB1119) | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| NP1259L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV CC NEMA PREMIUM | 1 EA |
| 37PA1052 | PALLET PACK GRP, 150 LB MTR 2 X 4 RUNNER | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 26018
Great service!
We were really in a bind and MROSUPPLY had the product in stock for the best price and managed to get it out the same day!
Read moreSKU: 25060
So fast
Every time I order one of these motors they come super fast. MRO is my go to motors
Read moreSKU: 701306
Works great
Fast service product works as described I am nothing but happy at this point
Read moreBrand
Baldor
Model
37G421X276
| Brand | Marathon Electric |
| Model | E604B |
| Brand | Invertek |
| Model | ODE-3-210058-1042 |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-662366 |
SKU: 26018
Great service!
We were really in a bind and MROSUPPLY had the product in stock for the best price and managed to get it out the same day!
Read moreSKU: 25060
So fast
Every time I order one of these motors they come super fast. MRO is my go to motors
Read moreSKU: 701306
Works great
Fast service product works as described I am nothing but happy at this point
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/