We never sell your data to third parties
Baldor EHM2333T is a 15 HP, 1765 RPM three-phase electric motor with a NEMA 254T frame (6.25 inch shaft height) and a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This general-purpose motor features a 1.15 service factor, Class F insulation, and a NEMA Design B configuration. It operates on 208-230/460V at 60 Hz and is suitable for driving pumps, fans, conveyors, and compressors in industrial environments.
MODEL EHM2333T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$2,449.93 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
A
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
254T
Frame Material
Iron
HP
15
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
250
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
23.36 in
Phase
3
Power Factor
84
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.625IN
Shaft Ground Indicator
Mounting Provisions Only
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Output | 15 |
|---|---|
| RPM | 1765 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 09J970Z910G1 |
| Frame | 254T |
| Weight | 250. 000 LB |
| Multiplier | LS |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | OZARK |
| Voltage | 208-230/460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 0944M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | A |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783708 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 0944M |
| Elec. Spec | 09WGZ910 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | OZARK |
| Mech. Spec | 09J970 |
| Layout | 09LYJ970 |
| Frame | 254T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 11/9/2012 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/1/2013 |
| Leads | 9#12 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for EHM2333T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 09J970Z910G1 | BALDOR/OZARK | 11/9/2012 | 44M 4P TEFC HOR 254T SE | |
| 09J970Z882G1 | BALDOR/OZARK | 9/24/2012 | 42M 4P TEFC HOR 254T SE | |
| 09J970X717G1 | BALDOR/OZARK | 12/12/2011 | 36M 4P TEFC HOR 254T SE | |
| 09P011X717G31 | BALDOR/OZARK | 1/6/2010 | 36M 4P TEFC HOR 254T SE |
| Nameplate No. | NP1259L |
|---|---|
| CAT. NO. | EHM2333T |
| SPEC. | 09J970Z910G1 |
| HP | 15 |
| VOLTS | 208-230/460 |
| AMP | 38-36. 2/18. 1 |
| RPM | 1765 |
| FRAME | 254T |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | H |
| DES | A |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 92. 4 |
| PF | 83 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6309 |
| ODE | 6208 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 44. 6 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 7. 12 Amps |
| Break-Down Torque | 152 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 60351 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 69. 5 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 58°C |
| Locked-Rotor Torque | 83. 4 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 71°C |
| Starting Current | 125 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 49 | 71 | 79 | 83 | 87 | 87 | 86 |
| Efficiency | 88. 1 | 92. 1 | 92. 6 | 92. 4 | 91. 7 | 90. 6 | 92 |
| Speed (RPM) | 1790. 9 | 1782. 8 | 1774. 4 | 1765. 5 | 1755 | 1744. 1 | 1759 |
| Line Amperes | 8. 24 | 10. 8 | 14. 4 | 18. 1 | 22. 2 | 26. 8 | 20. 6 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA254035 | SA 09J970Z910G1 | 1 EA |
| RA240846 | RA 09J970Z910G1 | 1 EA |
| S/P107-000-005 | SUPER-E PROC'S(254/6 FR. ) ZK PLANT - POL | 1 EA |
| HW1002A63 | WASHER, 5/8 HI-COLLAR SPRLCKWASHER | 1 EA |
| 09CB3002SP | CB W/1. 38 LEAD HOLE FOR 37, 39, 307 & 30 | 1 EA |
| 09GS1000SP | GASKET-CONDUIT BOX, 1/16 THICK LEXIDE | 1 EA |
| 10XN2520K12 | 1/4-20 X. 75 GRD 5 | 2 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 2 EA |
| WD1000B17 | KPA-8C BURNDY TERMINAL | 1 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 09EP1100A14SP | ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| XY3816A12 | 3/8-16 FINISHED NUT | 4 EA |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA |
| HW5100A08 | W3118-035 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| 10XN2520K28 | 1/4-20 X 1. 75' HX HD SCRWGRADE 5, ZINC P | 2 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 2 EA |
| 09EP1101A132 | PU ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| 84XN0540J08 | 5-40 X 1/2' SHCS, BLACK OXIDE | 2 EA |
| 10XN2520K36 | 1/4-20 X 2. 25' HX HD SCRWGRADE 5, ZINC P | 4 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 4 EA |
| HA3113A02 | THRUBOLT 3/8-16 X 16. 750 | 4 EA |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA |
| 09FH4000SP | FAN COVER, STAMPED | 1 EA |
| HA2081A05 | SPACER TUBE, 309 FAN HSG, 2. 00 LONG | 4 EA |
| XY3816A12 | 3/8-16 FINISHED NUT | 4 EA |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA |
| 09CB3501SP | CONDUIT BOX LID FOR 09CB3001 & 09CB3002 | 1 EA |
| 09GS1013SP | 09 GS FOR 09CB3501 LID - LEXIDE | 1 EA |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 2 EA |
| HW2501G25 | KEY, 3/8 SQ X 2. 875 | 1 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 1 EA |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 1 EA |
| HA4001A01SP | DRAIN PLUG, PLASTIC (MICRO PLAS) | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 08 LB |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 1 EA |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 1 EA |
| HA4001A01SP | DRAIN PLUG, PLASTIC (MICRO PLAS) | 1 EA |
| 09FN3001D01SP | EXTERNAL FAN, PLASTIC | 1 EA |
| HW2500A25 | WOODRUFF KEY USA #1008 #BLOW CARBON STEE | 1 EA |
| 51XB1214A20 | 12-14X1. 25 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| MG1000G27 | PAINT- S9282E CHARCOAL GREY | 0. 05 GA |
| 85XU0407A04 | #4-7 X 1/4 DRIVE PIN | 2 EA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 4 EA |
| LC0005 | CONN. DIA., TY M, 9-LD, DUAL VOLT, REVERSING | 1 EA |
| NP1259L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV CC NEMA PREMIUM | 1 EA |
| 09PA1000 | PACKAGING GROUP COMBINED PRINT | 1 EA |
| LB1350 | BAR CODE LABEL FOR YORK | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 25590
2 hp motors
This order came in without any issues. The price on this order was very competitive.
Read more| Brand | Timken Belts |
| Model | R3VX355-3 |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-353550 |
| Brand | PEER Bearing |
| Model | 6305-ZD-C3 |
SKU: 25590
2 hp motors
This order came in without any issues. The price on this order was very competitive.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/