We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor EM3546T-G is a 1 HP, 1760 RPM, 3-phase, 60 Hz NEMA Premium Super-E motor with a 143T frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This foot-mounted (F1) general-purpose motor features a 1.15 service factor, Class F insulation, and is designed for applications like pumps, fans, and conveyors. It operates on 208-230/460V and includes a shaft ground ring (-G suffix) for VFD compatibility.
MODEL EM3546T-G
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$1,032.01 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
143T
Frame Material
Steel
HP
1
Hz
60
Insulation Class
H
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
30
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
12.31 in
Phase
3
Power Factor
67
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.875IN
Shaft Ground Indicator
Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Output | 1 |
|---|---|
| RPM | 1760 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 35Z063M492G1 |
| Frame | 143T |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 208-230/460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3519M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 51. 6040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | C |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783709 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3519M |
| Elec. Spec | 35WGM492 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 35Z063 |
| Layout | 35LYZ063 |
| Frame | 143T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 8/24/2010 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | H |
| Eff. Date | 2/5/2013 |
| Leads | 9#18 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for EM3546T-G
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 35Z063M492G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/27/2010 | 19M 4P TEFC HOR 143T SUPER E |
| Nameplate No. | NP1259L |
|---|---|
| CAT. NO. | EM3546T-G |
| SPEC. | 35Z063M492G1 |
| HP | 1 |
| VOLTS | 208-230/460 |
| AMP | 3. 1-3/1. 5 |
| RPM | 1760 |
| FRAME | 143T |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | L |
| DES | B |
| CL | H |
| NEMA-NOM-EFF | 85. 5 |
| PF | 71 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | 3. 1 |
| DE | 6205 |
| ODE | 6203 |
| ENCL | TEFC |
| SN |
General Characteristics
| Full Load Torque | 2. 97 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 1 Amps |
| Break-Down Torque | 12. 5 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 16. 3 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 6. 16 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 36°C |
| Locked-Rotor Torque | 8. 49 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 42°C |
| Starting Current | 12. 1 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 30 | 49 | 62 | 71 | 76 | 80 | 74 |
| Efficiency | 72 | 81. 9 | 84. 8 | 85. 8 | 85. 4 | 84. 5 | 85. 6 |
| Speed (RPM) | 1791 | 1781 | 1772 | 1761 | 1749 | 1737 | 1754 |
| Line Amperes | 1. 05 | 1. 15 | 1. 33 | 1. 54 | 1. 79 | 2. 07 | 1. 69 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA202000 | SA 35Z063M492G1 | 1 EA |
| RA189290 | RA 35Z063M492G1 | 1 EA |
| 34FN3002B01 | EXTERNAL FAN, PLASTIC, . 637/. 639 HUB W/ | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| NS2512A01 | INSULATOR, CONDUIT BOX X | 1 EA |
| 35CB3009 | 35 CB CASTING W/1. 09 DIA. LEAD HOLE @ 6: | 1 EA |
| 36GS1000SP | GASKET-CONDUIT BOX, . 06 THICK #SV-330 LE | 1 EA |
| 51XB1016A07 | 10-16 X 7/16 HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 35EP3100M01 | FREP TEFC 203 BRG W/GRSR (RAISED FH PADS | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HW5100A03SP | WAVY WASHER (W1543-017) | 1 EA |
| BP5308A01 | AEGIS SH GRD ASSY W/RETAINER RING | 1 EA |
| 35EP3101A49 | SPL PUEP-ENCL-205 BRG W/GREASER | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| 51XN1032A18 | 10-32 X 1 1/8 HX WS SL SR (ESKAY) | 2 EA |
| XY1032A02 | 10-32 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 4 EA |
| 51XB1214A16 | 12-14X1. 00 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| 35FH4005A84SP | IEC FH W/GRSR, NO DIMPLES W/AUTOPHERETIC | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 3 EA |
| 35CB4521GX | CONDUIT BOX LID KIT | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HW2501D13SP | KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA |
| HA7000A01 | KEY RETAINER 7/8' DIA SHAFT | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| LB1459 | AEGIS SGR LABEL 'AEGISLBL-100' | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 017 GA |
| HA3100A15 | THRUBOLT 10-32 X 8. 375 | 4 EA |
| LC0005E01 | CONN. DIA. /WARNING LABEL (LC0005/LB1119) | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| NP1259L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV CC NEMA PREMIUM | 1 EA |
| PA1000 | PACKING GROUP 3500 SHORT | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 701029
Quality, fast shipping
This is a very professional supply company. They have excellent prices, fast deliveries and parts that you will not find any where else. i am glad I found them when I purchased a Baldor Motor, now I just purchased the cap.
Read moreSKU: 25992
Positive
I am a Purchasing Agent for a company with 30 plants. MRO is one of the best vendors out there. Use you all the time.
Read moreBrand
Baldor
Model
EM3546T-BG
Brand
Baldor
Model
EM3546T-8
Brand
Baldor
Model
EM3546T-5G
Brand
Baldor
Model
EM3546T-5
Brand
Baldor
Model
EM3546
Brand
Baldor
Model
EM3546T-BG
| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | EL8265019.00 |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-727159 |
| Brand | Allen Bradley |
| Model | 1404-M405A-ENT |
SKU: 701029
Quality, fast shipping
This is a very professional supply company. They have excellent prices, fast deliveries and parts that you will not find any where else. i am glad I found them when I purchased a Baldor Motor, now I just purchased the cap.
Read moreSKU: 25992
Positive
I am a Purchasing Agent for a company with 30 plants. MRO is one of the best vendors out there. Use you all the time.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/