We never sell your data to third parties
Baldor EM4103T-12 is a 25 HP, 1770 RPM, 3-phase NEMA Premium Super-E motor with a 284T frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This 12-lead motor operates on 60 Hz with a 1.15 service factor and features Class F insulation and NEMA Design B torque. It is designed for demanding industrial applications such as pumps, fans, and compressors.
MODEL EM4103T-12
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$4,977.49 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
A
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
284T
Frame Material
Iron
HP
25
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
400
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
27.63 in
Phase
3
Power Factor
81
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Output | 25 |
|---|---|
| RPM | 1770 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 10L062X377 |
| Frame | 284T |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | COLUMBUS |
| Voltage | 230/460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 1046M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 8040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | A |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783708 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 1046M |
| Elec. Spec | 10WGX377 |
| CD Diagram | CD0104 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | COLUMBUS |
| Mech. Spec | 10L62 |
| Layout | 10LYL062 |
| Frame | 284T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 8/3/2010 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/1/2013 |
| Leads | 12#12 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for EM4103T-12
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 10L062X377 | BALDOR/COLUMBUS | 8/4/2010 | 46M 4P TEFC HOR 284T SE |
| Nameplate No. | NP2183L |
|---|---|
| CAT. NO. | EM4103T-12 |
| P/N | |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SPEC. | 10L062X377 |
| CC | 010A |
| FRAME | 284T |
| S/N | |
| HP | 25 |
| CLASS | F |
| HZ | 60 |
| RPM | 1770 |
| PH | 3 |
| DES | B |
| VOLT | 230/460 |
| KVA-CODE | G |
| ODE BRG | 6309 |
| DE BRG | 6311 |
| AMP | 60/30 |
| USABLE AT 208V | 63. 3 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| GREASE | POLYREX EM |
| NEMA-NOM-EFF | 93. 6 |
| PF | 84 |
| SER. F. | 1. 15 |
| HTR-VOLTS | |
| HTR-AMPS | |
| MAX. SPACE HEATER TEMP. |
General Characteristics
| Full Load Torque | 74. 2 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 11. 3 Amps |
| Break-Down Torque | 235 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 307 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 98. 1 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 52°C |
| Locked-Rotor Torque | 123 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 63°C |
| Starting Current | 186 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 50 | 73 | 81 | 85 | 86 | 85 | 86 |
| Efficiency | 88. 7 | 92. 3 | 93. 5 | 93. 6 | 93. 1 | 92 | 93. 3 |
| Speed (RPM) | 1793 | 1785 | 1779 | 1771 | 1763 | 1755 | 1766 |
| Line Amperes | 13. 3 | 17. 6 | 23. 3 | 29. 6 | 36. 5 | 44. 2 | 33. 7 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA200839 | SA 10L062X377 | 1 EA |
| RA188150 | RA 10L062X377 | 1 EA |
| 09FN3001C02 | EXTERNAL FAN, PLASTIC | 1 EA |
| S/P107-000-004 | SUPER-E(284 FR. & UP)-CL PLANT, POLYREX E | 1 EA |
| 10CB3000SP | STD KO BOX MODEL 310, 312, 314 MTRS W/2. 00 | 1 EA |
| 12GS1000SP | GASKET | 1 EA |
| 10XN3118K12 | 5/16-18 X. 75 GRADE 5, ZINC PLATED | 4 EA |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 4 EA |
| WD1000B16 | KPA-4C BURNDY TERMINAL | 1 EA |
| 51XF2520A08 | SCREW, HEX SER SLT HD, ZN 1/4-20 X. 50 L | 1 EA |
| 10EP1104A01 | FR ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| 10XN3816K28 | 3/8-16 X 1. 75 HEX HD CAP SCREW, GRADE 5 | 4 EA |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA |
| HW5100A11 | W3917-042 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| 10EP1105A01 | PU ENDPLATE, MACH 284-6T | 1 EA |
| 10XN2520K32 | 1/4-20 X 2. 00 HX HD SCRW GRADE 5, ZINC P | 2 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 2 EA |
| 10XN3118K40 | 5/16-18 X 2. 50' HEX HD, GRADE 5 | 4 EA |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 4 EA |
| 10XN3816K28 | 3/8-16 X 1. 75 HEX HD CAP SCREW, GRADE 5 | 4 EA |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA |
| 10FH1007 | FAN COVER, CAST QF | 1 EA |
| 10XN3118K20 | 5/16-18 X 1 1/4 GRADE 5 STEEL ZC PLATED | 3 EA |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 3 EA |
| HA1005A04SP | SLINGER, OD 3. 620, ID 1. 98, | 1 EA |
| 10CB3500SP | CONDUIT BOX LID, CAST | 1 EA |
| 10GS1000SP | GASKET, CONDUIT BOX LID | 1 EA |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 4 EA |
| HW2501H28 | KEY, 1/2 SQ X 3. 250 | 1 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| HW4500A21 | 1618BALEMITE FITTING 825 UNIVERSAL | 1 EA |
| HA4017A11 | 1/8 X 2. 75 GREASE EXT (F/S) | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HA4001A01SP | DRAIN PLUG, PLASTIC (MICRO PLAS) | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 13 LB |
| HW4500A03 | GREASE FITTING, . 125 NPT 1610(ALEMITE) 8 | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HA4001A01SP | DRAIN PLUG, PLASTIC (MICRO PLAS) | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| HW2500A25 | WOODRUFF KEY USA #1008 #BLOW CARBON STEE | 1 EA |
| 51XB1214A20 | 12-14X1. 25 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 07 GA |
| 85XU0407A04 | #4-7 X 1/4 DRIVE PIN | 4 EA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 4 EA |
| LC0104A01 | CONNECTION DIAGRAM | 1 EA |
| NP2183L | SS SUPER-E UL CSA-EEV PREM CC (300 | 1 EA |
| 10PA1000 | PACKAGING GROUP COMBINED PRINT PK1023A06 | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 24486
Happy customer
Our customer only wanted to purchase this particular motors. I was pleased once again to not only find them in stock, but at the cheapest cost to resale.
Read moreSKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreSKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreBrand
Baldor
Model
EM4103T-12
Brand
Baldor
Model
EM4103T-BG
Brand
Baldor
Model
EM4103T-5BG
Brand
Baldor
Model
EM4103T-G
Brand
Baldor
Model
EM4103T-5
| Brand | Marathon Electric |
| Model | M773 |
SKU: 24486
Happy customer
Our customer only wanted to purchase this particular motors. I was pleased once again to not only find them in stock, but at the cheapest cost to resale.
Read moreSKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreSKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/