We never sell your data to third parties
Baldor VEBM3611T-5D is a 3 HP, 1760 RPM, three-phase electric motor with a NEMA 182TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This C-face motor operates on 575V at 60 Hz and features a 1.15 service factor, Class F insulation, and NEMA Design B performance. It is designed for industrial applications such as pumps, fans, and conveyors, offering reliable performance with standard foot mounting (F1 configuration).
MODEL VEBM3611T-5D
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$2,624.57 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
No Mounting
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
182TC
Frame Material
Steel
HP
3
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
101
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
21.64 in
Phase
3
Power Factor
77
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.125IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
575
| Output | 3 |
|---|---|
| RPM | 1760 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 36M111Y438G1 |
| Frame | 182TC |
| Weight | 101. 000 LB |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 575 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3628M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | C |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783710 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3628M |
| Elec. Spec | 36WGY438 |
| CD Diagram | CD0006 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 36M111 |
| Layout | 36LYM111 |
| Frame | 182TC |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 6/1/2010 |
| Base | N |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/4/2013 |
| Leads | 3#16 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for VEBM3611T-5D
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 36M111Y438G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/1/2010 | 28M 4P TEFC VER 182TC BRAKE, SUPER E |
| Nameplate No. | NP2105L |
|---|---|
| CAT. NO. | VEBM3611T-5D |
| SPEC. | 36M111Y438G1 |
| HP | 3 |
| VOLTS | 575 |
| AMP | 3. 1 |
| RPM | 1760 |
| FRAME | 182TC |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | K |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 89. 5 |
| PF | 77 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6206 |
| ODE | 6205 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
| IP44 |
General Characteristics
| Full Load Torque | 9 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 1. 8 Amps |
| Break-Down Torque | 31 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 6. 11 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 16. 5 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 41°C |
| Locked-Rotor Torque | 22 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 50°C |
| Starting Current | 25. 6 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 37 | 58 | 71 | 77 | 81 | 83 | 79 |
| Efficiency | 84 | 89. 1 | 90 | 89. 7 | 88. 7 | 87. 3 | 89. 1 |
| Speed (RPM) | 1788 | 1778 | 1767 | 1756 | 1743 | 1729 | 1748 |
| Line Amperes | 1. 9 | 2. 2 | 2. 7 | 3. 1 | 3. 9 | 4. 6 | 3. 6 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA203667 | SA 36N149S266G1 | 1 EA |
| RA190927 | RA 36N149S266G1 | 1 EA |
| 36CB3004A67 | 36 CB 1. 09 @ 6, . 88 @ 12 | 1 EA |
| 36GS1000SP | GASKET-CONDUIT BOX, . 06 THICK #SV-330 LE | 1 EA |
| 51XB1016A08 | 10-16X 1/2HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| WD4500A77 | CORD CONN, . 50 NPT, | 1 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 36EP1905A03 | SPL FR EP FOR SPL CI FANCOVER | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HW5100A05 | WVY WSHR F/205 & 304 BRGS | 1 EA |
| 36EP3301A23 | PU ENDPLATE, ENCL. 182-4TC 206 BRG. W/GR | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| 10XN2520A28 | 1/4-20X 1 3/4 HEX HD | 4 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 4 EA |
| 10XN3816K64 | 3/8-16X4 HX HD CAP SCREW, GRADE 5 | 4 EA |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA |
| BR2001D01 | DBSC SPLINED HUB 7/8 BOR | 1 EA |
| WD4500A77 | CORD CONN, . 50 NPT, | 1 EA |
| WD4108B06 | 3/4 X 1/2 REDUCING BUSHING, RB-2 | 1 EA |
| MR6002A02 | . 50 FLEX CONDUIT LIQ-TITE (STEEL/VINYL) | 0. 625 FT |
| WD4006A01 | WIRE JOINT, RB-4 OR RB-44 | 1 EA |
| 51XB1214A16 | 12-14X1. 00 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| 06FH1005A03 | FAN COVER, MACH FOR 36EP1905A03 | 1 EA |
| 10XN2520A36 | 1/4-20X 2 1/4 HEX HD X | 4 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 4 EA |
| WD4100A02 | DP-1000 HEYCO PLUG OR 62MP1000 MICRO PL | 1 EA |
| HA1100A06 | SCREEN, RODENT | 1 EA |
| 13XT0832A07 | 8-32X7/16 TYP 23 PAN HD SLT DX | 4 EA |
| 36CB4516 | 36 LIPPED CB LID | 1 EA |
| 37GS1001SP | GASKET, CONDUIT BOX LID, . 06 THICK LEXID | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HW2501E16 | 3KEY, 1/4 SQ X 1. 750 | 1 EA |
| HA7000A02 | KEY RETAINER RING, 1 1/8 DIA, 1 3/8 DIA | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| LB1419 | CONN LABEL DODGE BRAKE (REL# 411614-15) | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| 36FN3000C01SP | EXFN, PLASTIC, 5. 25 OD, . 912 ID | 1 EA |
| MG1000N49 | PAINT, 678. 50 WILKO, REL GRN (55 GA) | 0. 022 GA |
| HA3101A25 | THRUBOLT 1/4-20 X 11. 000 OHIO ROD | 4 EA |
| 46BK0400B01 | DBSC-V-15-MA-230/460 VAC | 1 EA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| LC0005 | CONN. DIA., TY M, 9-LD, DUAL VOLT, REVERSING | 1 EA |
| NP2105L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV CE CC | 1 EA |
| G0PA1000 | PACKAGING GROUP | 1 EA |
| PK3082 | STYROFOAM CRADLE | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 25590
2 hp motors
This order came in without any issues. The price on this order was very competitive.
Read moreSKU: 25590
Fast!
Exact match to the motor I needed. Best price anywhere, and super fast FREE shipping! Gained a new customer!
Read moreSKU: 24596
Great service
Flawless from start to finish. Got my motor at the best price and delivered on time. I will definitely use this company again.
Read moreBrand
Baldor
Model
VEBM3611T-5D
Brand
Baldor
Model
VEBM3611T-D
Brand
Baldor
Model
VEBM3611T-S
Brand
Baldor
Model
VEBM3611T
| Brand | NTN Bearing |
| Model | 22228EAKW33C4 |
SKU: 25590
2 hp motors
This order came in without any issues. The price on this order was very competitive.
Read moreSKU: 25590
Fast!
Exact match to the motor I needed. Best price anywhere, and super fast FREE shipping! Gained a new customer!
Read moreSKU: 24596
Great service
Flawless from start to finish. Got my motor at the best price and delivered on time. I will definitely use this company again.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/