We never sell your data to third parties
Baldor EHFM3157T is a 2 HP, 1750 RPM, 3-phase HVAC duty motor with a NEMA 145T frame (3.5 inch shaft height) and an Open Steel Band (OPSB) enclosure. Designed for air handling units, fans, and blowers, it features F2 mounting (foot mounted with conduit box on the right), operates on 208-230/460V at 60 Hz, and is part of the Super-E premium efficiency line with Class F insulation and a 1.15 service factor.
MODEL EHFM3157T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$763.22 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPSB
Frame
145T
Frame Material
Steel
HP
2
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
49
Mounting Arrangement
F2
Number of Poles
4
Overall Length
12.13 in
Phase
3
Power Factor
76
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Output | 2 |
|---|---|
| RPM | 1725 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 35VV803T866G1 |
| Frame | 145T |
| Multiplier | LS |
| Enclosure | OPSB |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 208-230/460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3532M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | E |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783709 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3532M |
| Elec. Spec | 35WGT866 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | OPSB |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 35VV803 |
| Layout | 35LYVV803 |
| Frame | 145T |
| Mounting | F2 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 12/1/2011 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | B |
| Eff. Date | 2/5/2013 |
| Leads | 9#18 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for EHFM3157T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 35VV803T866G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 12/5/2011 | 32M 4P OPSB HOR 145T F-2 MTG | |
| 35V803T866G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 7/5/2006 | 32M 4P OPSB HOR 145T F-2 MTG |
| Nameplate No. | NP2094E06B03 |
|---|---|
| CAT. NO. | EHFM3157T |
| SPEC. | 35VV803T866G1 |
| HP | 2 |
| VOLTS | 208-230/460 |
| AMPS | 5. 7-5. 4/2. 7 |
| RPM | 1725 |
| FRAME | 145T |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | J |
| DES | B |
| CL | B |
| NEMA-NOM-EFF | 86. 5 |
| PF | 82 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | 5. 7 |
| DE | 6205 |
| ODE | 6203 |
| AUTO | N |
| MANUAL | N |
| NONE | Y |
| ENCL | OPSB |
| SN | |
| BLANK |
General Characteristics
| Full Load Torque | 6 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 1. 28 Amps |
| Break-Down Torque | 21 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 8. 16 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 15. 8 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 33°C |
| Locked-Rotor Torque | 18 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 41°C |
| Starting Current | 19. 6 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 41 | 63 | 74 | 80 | 83 | 83 | 82 |
| Efficiency | 83. 4 | 87. 9 | 88. 3 | 87. 3 | 85. 6 | 83. 3 | 86. 3 |
| Speed (RPM) | 1784 | 1769 | 1751 | 1733 | 1713 | 1688 | 1721 |
| Line Amperes | 1. 41 | 1. 71 | 2. 14 | 2. 65 | 3. 23 | 3. 93 | 3 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA235242 | SA 35VV803T866G1 | 1 EA |
| RA222204 | RA 35VV803T866G1 | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| NS2512A01 | INSULATOR, CONDUIT BOX X | 1 EA |
| 35CB4004A17 | SHEET METAL KOBX 35 (STAMPED) 35CB4004 L | 1 EA |
| 51XT1032A04 | 10-32X1/4 HX WA SL SR TYT (F/S) | 4 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| HW3001B01 | 003SS CUP WASHER, FOR #8 SCREW | 1 EA |
| 35EP3201A48 | SPL FR ENDPLATE-OPEN W/SCREENS, GREASER | 1 EA |
| HW4500A19 | 1/4-28X1/4 SLOTTED PLUG F/S | 1 EA |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 1 EA |
| HW5100A03SP | WAVY WASHER (W1543-017) | 1 EA |
| 35EP3200A33 | PU ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| 91XN0540J08 | SCREW, 5-40 X 1/2', FHC, AS | 2 EA |
| HW4500A19 | 1/4-28X1/4 SLOTTED PLUG F/S | 1 EA |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 1 EA |
| XY1032A02 | 10-32 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 4 EA |
| 35CB4509 | BOX LID MODEL 35 FOR 35CB4004-GALV & PHO | 1 EA |
| 51XB1016A05 | 10-16X5/16HX WA SL SR TYB (F/S) | 4 EA |
| HW2501D13SP | KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA |
| HA7000A01 | KEY RETAINER 7/8' DIA SHAFT | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| MG1000G27 | PAINT- S9282E CHARCOAL GREY | 0. 017 GA |
| HA3100A23 | THRUBOLT 10-32 X 10. 375 | 4 EA |
| 35AD2005A01 | BAFFLE PLATE, MOD 35-SLTD BAND MTRS TDR | 2 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| LC0005 | CONN. DIA., TY M, 9-LD, DUAL VOLT, REVERSING | 1 EA |
| NP2094E06B03 | NP LABEL W/BARCODE (PREM EFF HVAC MTR) | 1 EA |
| 35PA1067 | PACK GROUP COMBINED PRINT WITH OSB BASE | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreSKU: 701029
Quality, fast shipping
This is a very professional supply company. They have excellent prices, fast deliveries and parts that you will not find any where else. i am glad I found them when I purchased a Baldor Motor, now I just purchased the cap.
Read more| Brand | Marathon Electric |
| Model | GT0810 |
SKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreSKU: 701029
Quality, fast shipping
This is a very professional supply company. They have excellent prices, fast deliveries and parts that you will not find any where else. i am glad I found them when I purchased a Baldor Motor, now I just purchased the cap.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/