We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor EHFM3211T is a 3 HP, 1765 RPM, 3-phase HVAC duty motor with a NEMA 182T frame (4.5 inch shaft height) and an Open Steel Band (OPSB) enclosure. Designed for air handling units, fans, and blowers, it features F2 mounting (foot mounted, conduit box on right) and operates on 60 Hz. This motor is part of Baldor's HVAC product line, built for reliable performance in heating, ventilation, and air conditioning applications.
MODEL EHFM3211T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$818.56 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPSB
Frame
182T
Frame Material
Steel
HP
3
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
68
Mounting Arrangement
F2
Number of Poles
4
Overall Length
14.99 in
Phase
3
Power Factor
74
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.125IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Output | 3 |
|---|---|
| RPM | 1765 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 36L731S658G1 |
| Frame | 182T |
| Multiplier | LS |
| Enclosure | OPSB |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 230/460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3630M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | F |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783710 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3630M |
| Elec. Spec | 36WGS658 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | OPSB |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 36L731 |
| Layout | 36LYL731 |
| Frame | 182T |
| Mounting | F2 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 6/1/2011 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/4/2013 |
| Leads | 9#16 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for EHFM3211T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 36L731S658G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/1/2011 | 30M 4P OPSB HOR 182T F2 MTG, SUPER E | |
| 36L731S269G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 10/14/2010 | 30M 4P OPSB HOR 182T F2 MTG, SUPER E | |
| 36L731T862G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 7/6/2006 | 34M 4P OPSB HOR 182T F2 |
| Nameplate No. | NP2094E06B03 |
|---|---|
| CAT. NO. | EHFM3211T |
| SPEC. | 36L731S658G1 |
| HP | 3 |
| VOLTS | 230/460 |
| AMPS | 8. 4/4. 2 |
| RPM | 1765 |
| FRAME | 182T |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | K |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 89. 5 |
| PF | 74 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | 8. 5 |
| DE | 6206 |
| ODE | 6205 |
| AUTO | N |
| MANUAL | N |
| NONE | Y |
| ENCL | OPSB |
| SN | |
| BLANK |
General Characteristics
| Full Load Torque | 8. 87 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 2. 43 Amps |
| Break-Down Torque | 37. 4 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 3. 8716 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 17. 3 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 24°C |
| Locked-Rotor Torque | 21. 2 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 28°C |
| Starting Current | 32. 3 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 33 | 53 | 66 | 73 | 79 | 81 | 77 |
| Efficiency | 80. 2 | 87. 5 | 89. 5 | 89. 7 | 89. 5 | 88. 7 | 89. 6 |
| Speed (RPM) | 1791. 1 | 1783 | 1774. 5 | 1765. 5 | 1755. 7 | 1744. 8 | 1760 |
| Line Amperes | 2. 6 | 2. 99 | 3. 54 | 4. 25 | 4. 97 | 5. 83 | 4. 68 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA224437 | SA 36L731S658G1 | 1 EA |
| RA211548 | RA 36L731S658G1 | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| 36CB3004 | 36 CB CASTING W/1. 09 DIA LEAD HOLE @ 6: 0 | 1 EA |
| 51XB1016A08 | 10-16X 1/2HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| HW3001B01 | 003SS CUP WASHER, FOR #8 SCREW | 1 EA |
| 36EP3200A25 | FR ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| HW4500A19 | 1/4-28X1/4 SLOTTED PLUG F/S | 1 EA |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 1 EA |
| HW5100A05 | WVY WSHR F/205 & 304 BRGS | 1 EA |
| 36EP3201A42 | PU ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| 91XN0540J08 | SCREW, 5-40 X 1/2', FHC, AS | 2 EA |
| HW4500A19 | 1/4-28X1/4 SLOTTED PLUG F/S | 1 EA |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 1 EA |
| XY2520A12 | 1/4-20 HEX NUT, DIRECTIONAL SERRATIONS | 4 EA |
| 36CB4516 | 36 LIPPED CB LID | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HW2501E16 | 3KEY, 1/4 SQ X 1. 750 | 1 EA |
| HA7000A02 | KEY RETAINER RING, 1 1/8 DIA, 1 3/8 DIA | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| MG1000G27 | PAINT- S9282E CHARCOAL GREY | 0. 022 GA |
| HA3101A25 | THRUBOLT 1/4-20 X 11. 000 OHIO ROD | 4 EA |
| 36AD2004A01 | BAFFLE PLATE, MOD 36-SLTD BAND MTRS DELTA | 2 EA |
| LC0005 | CONN. DIA., TY M, 9-LD, DUAL VOLT, REVERSING | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| NP2094E06B03 | NP LABEL W/BARCODE (PREM EFF HVAC MTR) | 1 EA |
| 36PA1000 | PACK GROUP W/LB5001 | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 2840530
Baldor erm3108
This motor is a little bit, maybe a half inch longer than the one I took off. But we were able to use the cradle that it came on.
Read moreSKU: 25992
Vem3546
It was harder to find this motor than I expected. MRO Supply had the best price of the 5 vendors I looked at.
Read more| Brand | KOP-FLEX |
| Model | HG1960590 |
| Brand | Stearns |
| Model | 801698000M32 |
SKU: 2840530
Baldor erm3108
This motor is a little bit, maybe a half inch longer than the one I took off. But we were able to use the cradle that it came on.
Read moreSKU: 25992
Vem3546
It was harder to find this motor than I expected. MRO Supply had the best price of the 5 vendors I looked at.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/