We never sell your data to third parties
Baldor EHM2539T is a 40 HP, 1770 RPM three-phase electric motor with a NEMA 324T frame (8.00 inch shaft height) and an Open Steel Band (OPSB) enclosure. Designed for general-purpose industrial applications like pumps, fans, and compressors, it features F1 foot mounting with the standard conduit box on the left. This motor operates on 60 Hz power and is part of Baldor's extensive line of reliable industrial motors.
MODEL EHM2539T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$5,347.60 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
A
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPSB
Frame
324T
Frame Material
Steel
HP
40
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
433
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
27.19 in
Phase
3
Power Factor
82
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
2.125IN
Shaft Ground Indicator
Mounting Provisions Only
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Output | 40 |
|---|---|
| RPM | 1775 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 42H068W595G1 |
| Frame | 324T |
| Multiplier | LS |
| Enclosure | OPSB |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | COLUMBUS |
| Voltage | 230/460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 4250M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 8040 |
| Origin | US |
| Revision | L |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783708 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 4250M |
| Elec. Spec | 42WGW595 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | OPSB |
| Manufacturing Plant | COLUMBUS |
| Mech. Spec | 42H068 |
| Layout | 42LYH068 |
| Frame | 324T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 6/22/2006 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/1/2013 |
| Leads | 9#8 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for EHM2539T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 42H068W595G1 | BALDOR/COLUMBUS | 1/7/2011 | 50M 4P OPSB HOR 324T SE | |
| 42H068W595G1 | BALDOR/OZARK | 1/7/2011 | 50M 4P OPSB HOR 324T SE |
| Nameplate No. | NP2094E06B03 |
|---|---|
| CAT. NO. | EHM2539T |
| SPEC. | 42H068W595G1 |
| HP | 40 |
| VOLTS | 230/460 |
| AMPS | 92/46 |
| RPM | 1775 |
| FRAME | 324T |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | G |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 94. 5 |
| PF | 86 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | 97. 5 |
| DE | 6312 |
| ODE | 6311 |
| AUTO | |
| MANUAL | |
| NONE | |
| ENCL | OPSB |
| SN | |
| BLANK |
General Characteristics
| Full Load Torque | 118 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 16. 5 Amps |
| Break-Down Torque | 360 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 159 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 136 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 30°C |
| Locked-Rotor Torque | 197 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 39°C |
| Starting Current | 302 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 47 | 69 | 79 | 85 | 85 | 86 | 85 |
| Efficiency | 91 | 94. 2 | 94. 8 | 94. 6 | 94. 2 | 93. 5 | 94. 4 |
| Speed (RPM) | 1793 | 1787 | 1781 | 1775 | 1768 | 1760 | 1771 |
| Line Amperes | 22 | 28. 9 | 37. 5 | 46. 3 | 57. 8 | 69. 2 | 53. 2 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA144787 | SA 42H068W595G1 | 1 EA |
| RA133967 | RA 42H068W595G1 | 1 EA |
| S/P107-000-004 | SUPER-E(284 FR. & UP)-CL PLANT, POLYREX E | 1 EA |
| HA6360 | LIFTING LUG FOR 42 FRAME MOTORS. | 2 EA |
| 42CB4000A01 | CONDUIT BOX 40, STAMPED | 1 EA |
| 19XW2520A08 | SCREW, 1/4-20X1/2 TAPTITE-II OR ROLOC 91 | 2 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 2 EA |
| WD1000B16 | KPA-4C BURNDY TERMINAL | 1 EA |
| 42EP3200A01 | FR ENDPLATE, MACH 324-6T | 1 EA |
| HW5100A13 | W4627-047 WVY WSHER | 1 EA |
| 42EP3200B13 | PUEP, MACH FOR 1/2 SH GND MTG | 1 EA |
| XY5013A12 | NUT, 1/2-13, HEX, STEEL, ZINCPLATED | 8 EA |
| 42CB4500A01 | CONDUIT BOX LID 42, STAMPED, AUTOPHORETI | 1 EA |
| 51XF2520A08 | SCREW, HEX SER SLT HD, ZN 1/4-20 X. 50 L | 2 EA |
| HW2501H33 | KEY, 1/2 SQ X 3. 875 | 1 EA |
| 84XN0540J08 | 5-40 X 1/2' SHCS, BLACK OXIDE | 2 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 2 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 03 LB |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 2 EA |
| MG1000G27 | PAINT- S9282E CHARCOAL GREY | 0. 08 GA |
| HA3151A02 | THRUBOLT STUD 1/2-13 X 19. 25 | 4 EA |
| 42AD2001A01 | BAFFLE PLATE 42 OPEN, SLOTTED BAND MTRS | 1 EA |
| 42AD2001A01 | BAFFLE PLATE 42 OPEN, SLOTTED BAND MTRS | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 4 EA |
| LC0005 | CONN. DIA., TY M, 9-LD, DUAL VOLT, REVERSING | 1 EA |
| NP2094E06B03 | NP LABEL W/BARCODE (PREM EFF HVAC MTR) | 1 EA |
| 40PA1000 | PACKAGING GROUP | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreSKU: 26018
Great service!
We were really in a bind and MROSUPPLY had the product in stock for the best price and managed to get it out the same day!
Read moreBrand
Baldor
Model
EM2539T
Brand
Marathon Electric
Model
GT0073
Brand
Baldor
Model
EFM2539T
Brand
Baldor
Model
EM2539T-G
Brand
Baldor
Model
EM2539T-BG
Brand
Baldor
Model
EHFM2539T
SKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreSKU: 26018
Great service!
We were really in a bind and MROSUPPLY had the product in stock for the best price and managed to get it out the same day!
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/