We never sell your data to third parties
Baldor EHM3154T is a 1.5 HP, 1755 RPM three-phase electric motor with a NEMA 145T frame (3.5 inch shaft height) and an Open Steel Band (OPSB) enclosure. This general-purpose motor operates on 60 Hz power and features a 1.15 service factor, Class F insulation, and NEMA Design B torque characteristics. It is suitable for applications such as fans, blowers, and conveyors.
MODEL EHM3154T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$710.04 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPSB
Frame
145T
Frame Material
Steel
HP
1.5
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
37
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
11.62 in
Phase
3
Power Factor
72
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Output | 1. 5 |
|---|---|
| RPM | 1755 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 35VV807M495G1 |
| Frame | 145T |
| Multiplier | LS |
| Enclosure | OPSB |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 230/460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3522M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | F |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783709 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3522M |
| Elec. Spec | 35WGM495 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | OPSB |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 35VV807 |
| Layout | 35LYVV807 |
| Frame | 145T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 12/5/2011 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/5/2013 |
| Leads | 9#18 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for EHM3154T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 35VV807M495G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 12/5/2011 | 22M 4P OPSB HOR 145T SUPER E | |
| 35V807M495G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 10/22/2010 | 22M 4P OPSB HOR 145T SUPER E | |
| 35V807P690G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 1/21/2008 | 29M 4P OPSB HOR 145T | |
| 35V807Z547G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 10/2/2006 | 28M 4P OPSB HOR 145T | |
| 35V807S094G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 7/10/2006 | 26M 4P OPSB HOR 145T |
| Nameplate No. | NP2094E06B03 |
|---|---|
| CAT. NO. | EHM3154T |
| SPEC. | 35VV807M495G1 |
| HP | 1. 5 |
| VOLTS | 230/460 |
| AMPS | 4. 4/2. 2 |
| RPM | 1755 |
| FRAME | 145T |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | L |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 86. 5 |
| PF | 72 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | 4. 5 |
| DE | 6205 |
| ODE | 6203 |
| AUTO | N |
| MANUAL | N |
| NONE | Y |
| ENCL | OPSB |
| SN | |
| BLANK |
General Characteristics
| Full Load Torque | 4. 46 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 1. 43 Amps |
| Break-Down Torque | 17. 7 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 10. 73 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 10. 8 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 34°C |
| Locked-Rotor Torque | 12. 6 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 40°C |
| Starting Current | 17. 5 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 32 | 50 | 63 | 72 | 78 | 81 | 76 |
| Efficiency | 74. 7 | 83. 5 | 86 | 86. 6 | 86. 3 | 85. 3 | 86. 4 |
| Speed (RPM) | 1789. 9 | 1780. 2 | 1769. 2 | 1758. 4 | 1746. 3 | 1732. 6 | 1751 |
| Line Amperes | 1. 5 | 1. 67 | 1. 93 | 2. 24 | 2. 61 | 3. 05 | 2. 46 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA235245 | SA 35VV807M495G1 | 1 EA |
| RA222207 | RA 35VV807M495G1 | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| NS2512A01 | INSULATOR, CONDUIT BOX X | 1 EA |
| 35CB4004A17 | SHEET METAL KOBX 35 (STAMPED) 35CB4004 L | 1 EA |
| 51XT1032A04 | 10-32X1/4 HX WA SL SR TYT (F/S) | 4 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| HW3001B01 | 003SS CUP WASHER, FOR #8 SCREW | 1 EA |
| 35EP3201A48 | SPL FR ENDPLATE-OPEN W/SCREENS, GREASER | 1 EA |
| HW4500A19 | 1/4-28X1/4 SLOTTED PLUG F/S | 1 EA |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 1 EA |
| HW5100A03SP | WAVY WASHER (W1543-017) | 1 EA |
| 35EP3200A33 | PU ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| 91XN0540J08 | SCREW, 5-40 X 1/2', FHC, AS | 2 EA |
| HW4500A19 | 1/4-28X1/4 SLOTTED PLUG F/S | 1 EA |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 1 EA |
| XY1032A02 | 10-32 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 4 EA |
| 35CB4509 | BOX LID MODEL 35 FOR 35CB4004-GALV & PHO | 1 EA |
| 51XB1016A08 | 10-16X 1/2HXWSSLD SERTYB | 4 EA |
| HW2501D13SP | KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA |
| HA7000A01 | KEY RETAINER 7/8' DIA SHAFT | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| MG1000G27 | PAINT- S9282E CHARCOAL GREY | 0. 017 GA |
| HA3100A45 | THRUBOLT 10-32 X 8. 875 | 4 EA |
| 35AD2005A01 | BAFFLE PLATE, MOD 35-SLTD BAND MTRS TDR | 2 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| LC0005 | CONN. DIA., TY M, 9-LD, DUAL VOLT, REVERSING | 1 EA |
| NP2094E06B03 | NP LABEL W/BARCODE (PREM EFF HVAC MTR) | 1 EA |
| 35PA1067 | PACK GROUP COMBINED PRINT WITH OSB BASE | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
Brand
Baldor
Model
EHM3154T
Brand
Baldor
Model
EHM3154T-8
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-461575 |
| Brand | Timken Belts |
| Model | R3V1180-3 |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/