We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor ECP3583T is a 1.5 HP, 3450 RPM three-phase severe duty motor with a NEMA 143T frame (3.5 inch shaft height) and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This IEEE 841 certified motor features NEMA Premium Super-E efficiency, a 1.15 service factor, and Class F insulation for demanding applications in pumps, fans, and compressors. It operates on 208-230/460V at 60 Hz and includes cast iron construction with Inpro shaft seals backed by a 5-year warranty.
MODEL ECP3583T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$1,279.16 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
143T
Frame Material
Iron
HP
1.5
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Duty
Max Speed
5400 RPM
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
67
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
2
Overall Length
12.88 in
Phase
3
Power Factor
83
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
3600
Voltage
208-230/460
| Output | 1. 5 |
|---|---|
| RPM | 3450 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 05F008W116G4 |
| Frame | 143T |
| Multiplier | SD |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 208-230/460 |
| Poles | 02 |
| Class | STOCK |
| Type | 0524M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | G |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783715 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 0524M |
| Elec. Spec | 05WGW116 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 05F008 |
| Layout | 05LYF008 |
| Frame | 143T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 02 |
| Created Date | 2/24/2009 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/4/2013 |
| Leads | 9#18 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for ECP3583T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 05F008W116G4 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 2/26/2009 | 24M 2P TEFC HOR 143T CHEM PROC, SP#32-6 |
| Nameplate No. | NP2069E |
|---|---|
| CAT. NO. | ECP3583T |
| SPEC. | 05F008W116G4 |
| HP | 1. 5 |
| VOLTS | 208-230/460 |
| AMP | 4. 3-4/2 |
| RPM | 3450 |
| FRAME | 143T |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | M |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 85. 5 |
| PF | 83 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | 4. 3 |
| DE | 6205 |
| ODE | 6205 |
| ENCL | TEFC |
| SN |
General Characteristics
| Full Load Torque | 2. 3 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 0. 88 Amps |
| Break-Down Torque | 10. 8 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 8. 2 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 8. 1 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 32°C |
| Locked-Rotor Torque | 10. 2 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 37°C |
| Starting Current | 20. 1 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 49 | 68 | 78 | 83 | 87 | 88 | 84 |
| Efficiency | 71. 9 | 81. 3 | 84. 3 | 85. 5 | 85 | 84 | 85. 2 |
| Speed (RPM) | 3569 | 3545 | 3521 | 3496 | 3468 | 3439 | 3479 |
| Line Amperes | 1. 03 | 1. 29 | 1. 6 | 2 | 2. 4 | 2. 8 | 2. 25 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA179866 | SA 05F008W116G4 | 1 EA |
| RA167857 | RA 05F008W116G4 | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| S/P111-000-002 | CORONA TEST, SUPER E MOTORS - FT. SMITH | 1 EA |
| HW3201A05 | 3/8-16 EYEBOLT | 1 EA |
| 06CB1000A02G | CONDUIT BOX, MACH GRAY | 1 EA |
| RM1016 | LEAD SEPARATOR GASKET - 305/306 C. P. MOTO | 1 EA |
| 51XW2520A12 | SCREW, HEX SER SLT HD, ZN, 1/4-20 X. 75 | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| HW3001B01 | 003SS CUP WASHER, FOR #8 SCREW | 1 EA |
| 10XN2520S06 | 1/4 20X3/8 HX HD CAP S. S. | 2 EA |
| WD1000B16 | KPA-4C BURNDY TERMINAL | 2 EA |
| 35EP1102B03G | FREP TEFC 205 BRG, GRSR, RLF, . 125 NPT DRAI | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HA4054 | SHORT T-DRAIN FITTING, . 125' N. P. T. | 1 EA |
| HW5100A05 | WVY WSHR F/205 & 304 BRGS | 1 EA |
| 35EP1102A67G | PUEP ENCL 205 BRG W/GRSR, RELF&. 125 NPT D | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HA4054 | SHORT T-DRAIN FITTING, . 125' N. P. T. | 1 EA |
| HA3100A37 | THRUBOLT 10-32 X 8. 500 | 4 EA |
| XY1032A02 | 10-32 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 4 EA |
| 51XB1214A16 | 12-14X1. 00 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| 35FH1000A01G | 35FH1000A01 W/GRAY FLUIDIZ | 1 EA |
| WD4100A03 | DE-750 HEYCO PLUG 62MP0750 MICRO PLASTIC | 1 EA |
| 10XN2520A16 | 1/4-20 X 1 HEX HEAD CAP SCR, ZINC PLATED | 3 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 3 EA |
| 06CB1502A01G | LIPPED CONDUIT BOX LID, MACH GRAY EPOXY | 1 EA |
| 06GS1003 | GASKET, KOBX LID, 1/8' THICK BLACK NEOPR | 1 EA |
| 10XN2520A12 | O1/4-20X 3/4 HEX HEAD CAP | 2 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 2 EA |
| HW4600B32SP | V-RING SLINGER 1. 000 X 1. 540 X 0. 240 | 1 EA |
| HA1005A03SP | SLINGER, OD 1. 750, ID. 938, 205 BRG | 1 EA |
| HW2501D13SP | KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA |
| HA7000A01 | KEY RETAINER 7/8' DIA SHAFT | 1 EA |
| MJ5001A01 | 46-665 RED SEALER | 0. 001 QT |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| LB1002 | LABEL, MARINE DUTY (ON ROLLS) | 1 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| 34FN3002A01SP | EXTERNAL FAN, PLASTIC, . 637/. 639 HUB W/ | 1 EA |
| MG1025N19 | PAINT, 778. 50 WILKO, RELIANCE ELEC GREEN | 0. 022 GA |
| LC0005E01 | CONN. DIA. /WARNING LABEL (LC0005/LB1119) | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| NP2069E | SS CP SUPER-E UL CSA-EEV CC REV MTG | 1 EA |
| 36PA1001 | PACKAGING GROUP | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
Brand
Baldor
Model
ECP3583T
Brand
Baldor
Model
ECP3583T-4
Brand
Baldor
Model
EM3550T
Brand
Baldor
Model
EM3556T
Brand
WEG
Model
00112ET3E145T-W22
Brand
Baldor
Model
EM3583T
Brand
Baldor
Model
EM3582T
Brand
Leeson
Model
E2102
Brand
WEG
Model
00156ET3E143T-W22
Brand
Baldor
Model
EM3556
| Brand | Winsmith |
| Model | E17MDBD7W000S1 |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/