We never sell your data to third parties
Baldor CESSWDM3554T is a 1.5 HP, 1760 RPM three-phase washdown duty electric motor with a NEMA 145TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Designed for food and beverage, pharmaceutical, and other washdown applications requiring frequent cleaning, it features a C-face mounting flange for direct coupling to pumps and gearboxes. This motor operates on common three-phase voltages at 60 Hz with a robust construction suitable for demanding environments.
MODEL CESSWDM3554T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$1,789.96 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
145TC
Frame Material
Stainless Steel
HP
1.5
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
55
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
13.42 in
Phase
3
Power Factor
72
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Output | 1. 5 |
|---|---|
| RPM | 1760 |
| Pallet Quantity | 20 |
| Specification Number | 35VV818M669G1 |
| Frame | 145TC |
| Multiplier | WD |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 208-230/460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3528M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | H |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783709 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3528M |
| Elec. Spec | 35WGM669 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 35VV818 |
| Layout | 35LYVV818 |
| Frame | 145TC |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 2/15/2010 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/5/2013 |
| Leads | 9#18 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for CESSWDM3554T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 35VV818M669G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 3/5/2010 | 28M 4P TEFC HOR 145TC S. P. #9-4 | |
| 35S618R937G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 2/21/2002 | 32M 4P TEFC HOR 145TC SP#9-2 (HOSE DOWN | |
| 35R292R937G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/9/2001 | 32M 4P TEFC HOR 145TC SP#9-2 (HOSE |
| Nameplate No. | NP1951A01 |
|---|---|
| CAT. NO. | CESSWDM3554T |
| SPEC. | 35VV818M669G1 |
| HP | 1. 5 |
| VOLTS | 208-230/460 |
| AMP | 4. 4-4. 2/2. 1 |
| RPM | 1760 |
| FRAME | 145TC |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | L |
| DES | B |
| CLASS | F |
| NEMA-NOM-EFF | 87. 5 |
| PF | 74 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6205 |
| ODE | 6203 |
| ENCL | TEFC |
| SN |
General Characteristics
| Start Configuration | DOL |
|---|---|
| No-Load Current | 1. 27 Amps |
| Line-line Res. @ 25°C. | 9. 6402 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Temp. Rise @ Rated Load | 54°C |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 65°C |
| Starting Current | 18. 6 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 33 | 53 | 66 | 74 | 80 | 83 | 78 |
| Efficiency | 78. 3 | 85. 8 | 87. 7 | 87. 8 | 87. 2 | 86 | 87. 4 |
| Speed (RPM) | 1790. 8 | 1780. 8 | 1770. 1 | 1758. 5 | 1746. 2 | 1732. 6 | 1751 |
| Line Amperes | 1. 34 | 1. 53 | 1. 8 | 2. 14 | 2. 51 | 2. 94 | 2. 36 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA190879 | SA 35VV818M669G1 | 1 EA |
| RA178544 | RA 35VV818M669G1 | 1 EA |
| 34FN3002B01 | EXTERNAL FAN, PLASTIC, . 637/. 639 HUB W/ | 1 EA |
| NS2512A01 | INSULATOR, CONDUIT BOX X | 1 EA |
| 35CB5001A17 | KOBX KIT, (ALL STAINLESS) W/. 75 NPT | 1 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| HW3001B01 | 003SS CUP WASHER, FOR #8 SCREW | 1 EA |
| 35FE1913A02 | FR ENDPLATE ASSY | 1 EA |
| HW4606A01 | JM CLIPPER/SEAL (WDE-0667-1064-BH49) | 1 EA |
| HW5100A03SP | WAVY WASHER (W1543-017) | 1 EA |
| 35PE1914A02 | PU EP ASSY. FOR LOCKED BRG | 1 EA |
| HW4606A02 | JM CLIPPER/SEAL (LWE-0938-1624-AL23) | 1 EA |
| 12XN1032S22 | 10-32 X 1 3/8 SLOT HEX, STAINLESS STEEL | 2 EA |
| HA1049A01 | DUBO LOK WASHER SIZE 10 (NYLON LOCK SEAL | 2 EA |
| HA1049A01 | DUBO LOK WASHER SIZE 10 (NYLON LOCK SEAL | 4 EA |
| 51XB1214A16 | 12-14X1. 00 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| 35FH4005A39 | IEC FH NO GREASER (#304 SS)CLEAN ONLY | 1 EA |
| 10XN1032S06 | HEX HD CAP SCREW, SS | 3 EA |
| HW2502D13 | SS KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA |
| HA7000A01 | KEY RETAINER 7/8' DIA SHAFT | 1 EA |
| HA3100S14 | THRUBOLT 10X32 X 8. 875 302 OR 303 SS | 4 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| 36PA1000 | PACK GROUP W/LB5001 | 1 EA |
SKU: 25992
Vem3546
It was harder to find this motor than I expected. MRO Supply had the best price of the 5 vendors I looked at.
Read moreSKU: 26018
Great service!
We were really in a bind and MROSUPPLY had the product in stock for the best price and managed to get it out the same day!
Read moreSKU: 25710
Exellent value, prizes
One of the best companies I have purchased equipment from. Low prices fast shipping. Best customer service.What else do I need.
Read moreSKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreBrand
Baldor
Model
CESSWDM3554T-5
Brand
Baldor
Model
CESSWDM3554T
Brand
Baldor
Model
CESSWDM3554
| Brand | Baldor |
| Model | VJPFPM2550T-2/4 |
| Brand | NTN Bearing |
| Model | LR-SAFS244-A |
SKU: 25992
Vem3546
It was harder to find this motor than I expected. MRO Supply had the best price of the 5 vendors I looked at.
Read moreSKU: 26018
Great service!
We were really in a bind and MROSUPPLY had the product in stock for the best price and managed to get it out the same day!
Read moreSKU: 25710
Exellent value, prizes
One of the best companies I have purchased equipment from. Low prices fast shipping. Best customer service.What else do I need.
Read moreSKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/