We never sell your data to third parties
Baldor CESSWDM3554T-5 is a 1.5 HP, 1760 RPM three-phase washdown duty motor with a NEMA 145TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Designed for food and beverage, pharmaceutical, and other washdown applications, it operates on 575V at 60 Hz. This motor features a C-face mounting flange for direct coupling to pumps and equipment, encapsulated windings for moisture protection, and a corrosion-resistant finish suitable for severe environments.
MODEL CESSWDM3554T-5
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$1,789.96 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
145TC
Frame Material
Stainless Steel
HP
1.5
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
56
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
13.42 in
Phase
3
Power Factor
74
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
575
| Output | 1. 5 |
|---|---|
| RPM | 1760 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 35VV818M811G1 |
| Frame | 145TC |
| Weight | 56. 000 LB |
| Multiplier | WD |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 575 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3528M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | D |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783709 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3528M |
| Elec. Spec | 35WGM811 |
| CD Diagram | CD0006 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 35VV818 |
| Layout | 35LYVV818 |
| Frame | 145TC |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 6/22/2010 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/5/2013 |
| Leads | 3#18 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for CESSWDM3554T-5
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 35VV818M811G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/30/2010 | 28M 4P TEFC HOR 145TC S. P. #9-4 |
| Nameplate No. | NP1951A05 |
|---|---|
| CAT. NO. | CESSWDM3554T-5 |
| SPEC. | 35VV818M811G1 |
| HP | 1. 5 |
| VOLTS | 575 |
| AMP | 1. 7 |
| RPM | 1760 |
| FRAME | 145TC |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | L |
| DES | B |
| CLASS | F |
| NEMA-NOM-EFF | 87. 5 |
| PF | 74 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6205 |
| ODE | 6203 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 4. 46 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 1. 02 Amps |
| Break-Down Torque | 18. 7 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 15. 2 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 12. 3 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 54°C |
| Locked-Rotor Torque | 13. 3 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 65°C |
| Starting Current | 14. 9 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 33 | 52 | 66 | 74 | 80 | 83 | 78 |
| Efficiency | 77. 6 | 85. 9 | 87. 6 | 87. 7 | 87. 3 | 86 | 87. 5 |
| Speed (RPM) | 1791 | 1781 | 1770 | 1759 | 1746 | 1733 | 1751 |
| Line Amperes | 1. 08 | 1. 23 | 1. 44 | 1. 72 | 2. 01 | 2. 35 | 1. 89 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity | |
|---|---|---|---|
| SA199206 | SA 35VV818M811G1 | 1 EA | |
| RA186544 | RA 35VV818M811G1 | 1 EA | |
| 34FN3002B01 | EXTERNAL FAN, PLASTIC, . 637/. 639 HUB W/ | 1 EA | |
| NS2512A01 | INSULATOR, CONDUIT BOX X | 1 EA | |
| 35CB5001A17 | KOBX KIT, (ALL STAINLESS) W/. 75 NPT | 1 EA | |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA | |
| HW3001B01 | 003SS CUP WASHER, FOR #8 SCREW | 1 EA | |
| 35FE1913A02 | FR ENDPLATE ASSY | 1 EA | |
| HW4606A01 | JM CLIPPER/SEAL (WDE-0667-1064-BH49) | 1 EA | |
| HW5100A03SP | WAVY WASHER (W1543-017) | 1 EA | |
| 35PE1914A02 | PU EP ASSY. FOR LOCKED BRG | 1 EA | |
| HW4606A02 | JM CLIPPER/SEAL (LWE-0938-1624-AL23) | 1 EA | |
| 12XN1032S22 | 10-32 X 1 3/8 SLOT HEX, STAINLESS STEEL | 2 EA | |
| HA1049A01 | DUBO LOK WASHER SIZE 10 (NYLON LOCK SEAL | 2 EA | |
| HA1049A01 | DUBO LOK WASHER SIZE 10 (NYLON LOCK SEAL | 4 EA | |
| 51XB1214A16 | 12-14X1. 00 HXWSSLD SERTYB | 1 EA | |
| 35FH4005A39 | IEC FH NO GREASER (#304 SS)CLEAN ONLY | 1 EA | |
| 10XN1032S06 | HEX HD CAP SCREW, SS | 3 EA | |
| HW2502D13 | SS KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA | |
| HA7000A01 | KEY RETAINER 7/8' DIA SHAFT | 1 EA | |
| MJ5001A02 | 732 CL SEALANT 3 OZ DIXIE BEARING 289100 | 0. 001 EA | |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB | |
| HA3100S14 | THRUBOLT 10X32 X 8. 875 302 OR 303 SS | 4 EA | |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA | |
| 36PA1000 | PACK GROUP W/LB5001 | 1 EA |
SKU: 25590
2 hp motors
This order came in without any issues. The price on this order was very competitive.
Read moreSKU: 26636
Baldor electric motors
Great motors...Always top quality. Will continue to purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 2840530
Baldor erm3108
This motor is a little bit, maybe a half inch longer than the one I took off. But we were able to use the cradle that it came on.
Read moreBrand
Baldor
Model
CESSWDM3554T
Brand
Baldor
Model
CESSWDM3554
Brand
Baldor
Model
CESSWDM3554T-5
| Brand | Techtop |
| Model | GR3-AL-TF-132SB3-4-B-D-7.5 |
| Brand | FYH Bearing |
| Model | NAHA207 35MM |
SKU: 25590
2 hp motors
This order came in without any issues. The price on this order was very competitive.
Read moreSKU: 26636
Baldor electric motors
Great motors...Always top quality. Will continue to purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 2840530
Baldor erm3108
This motor is a little bit, maybe a half inch longer than the one I took off. But we were able to use the cradle that it came on.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/