We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor CESSWDM3558T-5 is a 2 HP, 1755 RPM three-phase washdown duty electric motor with a NEMA 145TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Designed for food and beverage, pharmaceutical, and other washdown applications, it operates on 575V at 60 Hz. This motor features a C-face mounting configuration, F1 foot mounting, and is built for environments requiring frequent cleaning.
MODEL CESSWDM3558T-5
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$2,150.50 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
145TC
Frame Material
Stainless Steel
HP
2
Hz
60
Insulation Class
H
Inverter Code
Inverter Duty
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
64
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
13.42 in
Phase
3
Power Factor
81
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
575
| Output | 2 |
|---|---|
| RPM | 1755 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 35VV818M812G1 |
| Frame | 145TC |
| Multiplier | WD |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 575 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3536M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | D |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783709 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3536M |
| Elec. Spec | 35WGM812 |
| CD Diagram | CD0006 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 35VV818 |
| Layout | 35LYVV818 |
| Frame | 145TC |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 6/22/2010 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/5/2013 |
| Leads | 3#18 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for CESSWDM3558T-5
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 35VV818M812G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/30/2010 | 36M 4P TEFC HOR 145TC S. P. #9-4 |
| Nameplate No. | NP1951A05 |
|---|---|
| CAT. NO. | CESSWDM3558T-5 |
| SPEC. | 35VV818M812G1 |
| HP | 2 |
| VOLTS | 575 |
| AMP | 2. 2 |
| RPM | 1755 |
| FRAME | 145TC |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | M |
| DES | B |
| CLASS | F |
| NEMA-NOM-EFF | 88. 5 |
| PF | 76 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6205 |
| ODE | 6203 |
| ENCL | TEFC |
| SN |
General Characteristics
| Full Load Torque | 5. 91 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 1. 25 Amps |
| Break-Down Torque | 26. 1 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 10. 7 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 13. 4 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 46°C |
| Locked-Rotor Torque | 18. 6 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 55°C |
| Starting Current | 20. 4 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 34 | 56 | 68 | 76 | 81 | 84 | 79 |
| Efficiency | 79. 8 | 87 | 88. 1 | 88. 5 | 87. 8 | 86. 5 | 88 |
| Speed (RPM) | 1789 | 1780 | 1770 | 1759 | 1747 | 1733 | 1752 |
| Line Amperes | 1. 33 | 1. 55 | 1. 86 | 2. 21 | 2. 63 | 3. 1 | 2. 46 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA199207 | SA 35VV818M812G1 | 1 EA |
| RA186545 | RA 35VV818M812G1 | 1 EA |
| 35FN3002A05SP | EXFN, PLASTIC, 6. 376 OD, . 638 ID | 1 EA |
| NS2512A01 | INSULATOR, CONDUIT BOX X | 1 EA |
| 35CB5001A17 | KOBX KIT, (ALL STAINLESS) W/. 75 NPT | 1 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| HW3001B01 | 003SS CUP WASHER, FOR #8 SCREW | 1 EA |
| 35FE1913A02 | FR ENDPLATE ASSY | 1 EA |
| HW4606A01 | JM CLIPPER/SEAL (WDE-0667-1064-BH49) | 1 EA |
| HW5100A03SP | WAVY WASHER (W1543-017) | 1 EA |
| 35PE1914A02 | PU EP ASSY. FOR LOCKED BRG | 1 EA |
| HW4606A02 | JM CLIPPER/SEAL (LWE-0938-1624-AL23) | 1 EA |
| 12XN1032S22 | 10-32 X 1 3/8 SLOT HEX, STAINLESS STEEL | 2 EA |
| HA1049A01 | DUBO LOK WASHER SIZE 10 (NYLON LOCK SEAL | 2 EA |
| HA1049A01 | DUBO LOK WASHER SIZE 10 (NYLON LOCK SEAL | 4 EA |
| 51XB1214A16 | 12-14X1. 00 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| 35FH4005A39 | IEC FH NO GREASER (#304 SS)CLEAN ONLY | 1 EA |
| 10XN1032S06 | HEX HD CAP SCREW, SS | 3 EA |
| HW2502D13 | SS KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA |
| HA7000A01 | KEY RETAINER 7/8' DIA SHAFT | 1 EA |
| MJ5001A02 | 732 CL SEALANT 3 OZ DIXIE BEARING 289100 | 0. 001 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| HA3100S04 | THRUBOLT- 10-32 X 11. 250 302 OR 303 SS | 4 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| 36PA1000 | PACK GROUP W/LB5001 | 1 EA |
SKU: 27348
Baldor ga16 pedestal
As specified. Prompt delivery of two pedestals. No problems. Excellent in every regard.
Read moreSKU: 701306
Works great
Fast service product works as described I am nothing but happy at this point
Read moreSKU: 2833706
Replacement motor
I ordered this motor on Wednesday and received it on Thursday by truck, fantastic shipping and very good pricing.
Read moreBrand
Baldor
Model
CESSWDM3558T
Brand
Electra/Grove Gear
Model
S8772503.00
Brand
Baldor
Model
CESSWDM3558T-5
Brand
Electra/Grove Gear
Model
R8672222.00
Brand
Baldor
Model
CESSWDM3558
| Brand | Jason Industrial |
| Model | 4805-0300-050 |
SKU: 27348
Baldor ga16 pedestal
As specified. Prompt delivery of two pedestals. No problems. Excellent in every regard.
Read moreSKU: 701306
Works great
Fast service product works as described I am nothing but happy at this point
Read moreSKU: 2833706
Replacement motor
I ordered this motor on Wednesday and received it on Thursday by truck, fantastic shipping and very good pricing.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/