We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor CEWDM3611T-5 is a 3 HP, 1760 RPM three-phase washdown duty electric motor with a NEMA 182TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Designed for food and beverage, pharmaceutical, and other washdown applications, it operates on 575V at 60 Hz. This motor features a 1.15 service factor, Class F insulation, and a foot-mounted (F1) configuration with a C-face flange for direct coupling to pumps and other equipment.
MODEL CEWDM3611T-5
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$1,910.22 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
182TC
Frame Material
Steel
HP
3
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
77
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
16.54 in
Phase
3
Power Factor
75
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.125IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
575
| Output | 3 |
|---|---|
| RPM | 1760 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 36K190S582G1 |
| Frame | 182TC |
| Weight | 77. 000 LB |
| Multiplier | WD |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 575 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3631M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | A |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783710 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3631M |
| Elec. Spec | 36WGS582 |
| CD Diagram | CD0006 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 36K190 |
| Layout | 36LYK190 |
| Frame | 182TC |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 6/29/2011 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/4/2013 |
| Leads | 3#16 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for CEWDM3611T-5
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 36K190S582G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 7/5/2011 | 31M 4P TEFC HOR 182TC SP. #9 (HOSE DOWN | |
| 36K190Y438G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/19/2008 | 28M 4P TEFC HOR 182TC SP. #9 (HOSE DOWN |
| Nameplate No. | NP1669L |
|---|---|
| CAT. NO. | CEWDM3611T-5 |
| SPEC. | 36K190S582G1 |
| HP | 3 |
| VOLTS | 575 |
| AMP | 3. 3 |
| RPM | 1760 |
| FRAME | 182TC |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | K |
| DES | B |
| CLASS | F |
| NEMA-NOM-EFF | 89. 5 |
| PF | 75 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6206 |
| ODE | 6205 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
| BLANK |
General Characteristics
| Full Load Torque | 8. 88 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 1. 9 Amps |
| Break-Down Torque | 33. 9 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 6 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 19. 5 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 40°C |
| Locked-Rotor Torque | 23 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 48°C |
| Starting Current | 25. 9 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 33 | 54 | 67 | 75 | 79 | 82 | 77 |
| Efficiency | 80. 5 | 87. 7 | 89. 5 | 89. 5 | 88. 9 | 87. 6 | 89. 1 |
| Speed (RPM) | 1791 | 1782 | 1772 | 1762 | 1750 | 1738 | 1755 |
| Line Amperes | 2. 03 | 2. 34 | 2. 77 | 3. 34 | 3. 97 | 4. 66 | 3. 72 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA226402 | SA 36K190S582G1 | 1 EA |
| RA213500 | RA 36K190S582G1 | 1 EA |
| 36FN3000C01SP | EXFN, PLASTIC, 5. 25 OD, . 912 ID | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| 36CB3005A03W | 36 CB. 75 NPT @ 6 W/WHITE EPOXY | 1 EA |
| 35GS1022A03SP | GASKET BOX. 125 THK WHITE NEOPRENE | 1 EA |
| 51XB1016A08 | 10-16X 1/2HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 36EP3104A03MW | FREP MACH (RAISED FH PADS) WHITE EPOXY | 1 EA |
| HW4032A01 | BLACK DRAIN PLUG FOR WASH DOWN MOTORS | 3 EA |
| HW5100A05 | WVY WSHR F/205 & 304 BRGS | 1 EA |
| 36EP3301A27MW | PU ENDPLATE, MACH W/WHITE EPOXY | 1 EA |
| HW4032A01 | BLACK DRAIN PLUG FOR WASH DOWN MOTORS | 3 EA |
| HW4600B50SP | SEAL 1. 156 X 1. 874 X 0. 250 SINGLE LIP DB | 1 EA |
| 10XN2520S26 | 1/4-20X 1 5/8 HEX HD SS | 4 EA |
| 36FH4010A08 | IEC FH NO GREASER - W/AUTOPHERETIC PRIME | 1 EA |
| 11XW1032S06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 3 EA |
| 36CB4518 | 36 LIPPED CB LID AUTOPHORETIC | 1 EA |
| 37GS3010SP | 1/16'WHITE LID GASKET | 1 EA |
| 59XW0832S07 | TAPTITE II, HEX WSHR UNSLTD SER, 410 S. S., | 4 EA |
| HA1005A03SP | SLINGER, OD 1. 750, ID. 938, 205 BRG | 1 EA |
| HW4600B36SP | V-RING SLINGER 1. 188 X 1. 690 X 0. 240 | 1 EA |
| HW2502E16 | #303 SS, SQ KEY 1/4 X 1. 750 | 1 EA |
| HA7000A02 | KEY RETAINER RING, 1 1/8 DIA, 1 3/8 DIA | 1 EA |
| MJ5001A01 | 46-665 RED SEALER | 0. 001 QT |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| LB1164 | LABEL, WARNING AND DRAIN | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| 51XB1214A16 | 12-14X1. 00 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| MG1025Z20 | ACTIVATOR WILKOFAST 060. 32 | 0. 01 GA |
| MG1025W11 | PAINT- 781-101 WILKOFAST WHITE EPOXY | 0. 022 GA |
| HA3101S25 | THRUBOLT- 1/4-20 X 11. 00 X | 4 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| LC0006 | CONNECTION LABEL | 1 EA |
| NP1669L | SS WD SUPER-E UL CSA-EEV PREM REV MTG | 1 EA |
| 36PA1001 | PACKAGING GROUP | 1 EA |
SKU: 26636
Baldor electric motors
Great motors...Always top quality. Will continue to purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 24486
Happy customer
Our customer only wanted to purchase this particular motors. I was pleased once again to not only find them in stock, but at the cheapest cost to resale.
Read moreSKU: 2840530
Baldor erm3108
This motor is a little bit, maybe a half inch longer than the one I took off. But we were able to use the cradle that it came on.
Read moreBrand
Baldor
Model
CEWDM3611T-5
Brand
Baldor
Model
CEWDM3611T
| Brand | IPTCI Bearing |
| Model | UCFL 208 40MM L3 |
| Brand | Bestorq |
| Model | 4/5VX1150 |
SKU: 26636
Baldor electric motors
Great motors...Always top quality. Will continue to purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 24486
Happy customer
Our customer only wanted to purchase this particular motors. I was pleased once again to not only find them in stock, but at the cheapest cost to resale.
Read moreSKU: 2840530
Baldor erm3108
This motor is a little bit, maybe a half inch longer than the one I took off. But we were able to use the cradle that it came on.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/