We never sell your data to third parties
Baldor CEWDM3708T is a 5 HP, 1160 RPM three-phase washdown duty electric motor with a NEMA 215TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Designed for food and beverage, pharmaceutical, and other washdown applications, it features a standard F1 foot mounting configuration. This motor operates on 60 Hz power and is part of Baldor's washdown product line, built for environments requiring frequent cleaning.
MODEL CEWDM3708T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$2,661.22 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
A
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
215TC
Frame Material
Steel
HP
5
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
185
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
6
Overall Length
21.27 in
Phase
3
Power Factor
71
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
1100 - 1200
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.375IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1200
Voltage
230/460
| Output | 5 |
|---|---|
| RPM | 1160 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 37G815S838G1 |
| Frame | 215TC |
| 161. 000 LB | |
| Multiplier | WD |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 208-230/460 |
| Poles | 06 |
| Class | STOCK |
| Type | 3748M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | C |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783713 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3748M |
| Elec. Spec | 37WGS838 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 37G815 |
| Layout | 37LYG815 |
| Frame | 215TC |
| Mounting | F1 |
| Poles | 06 |
| Created Date | 6/21/2010 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/5/2013 |
| Leads | 9#14 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for CEWDM3708T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 37G815S838G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/28/2010 | 48M 6P TEFC HOR 215TC S. P. #9 (HOSE DOWN |
| Nameplate No. | NP1669L |
|---|---|
| CAT. NO. | CEWDM3708T |
| SPEC. | 37G815S838G1 |
| HP | 5 |
| VOLTS | 208-230/460 |
| AMP | 15. 3-14. 6/7. 3 |
| RPM | 1160 |
| FRAME | 215TC |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | K |
| DES | A |
| CLASS | F |
| NEMA-NOM-EFF | 89. 5 |
| PF | 72 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | 15. 3 |
| DE | 6307 |
| ODE | 6206 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
| BLANK |
General Characteristics
| Full Load Torque | 22. 7 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 3. 61 Amps |
| Break-Down Torque | 73. 2 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 1. 6193 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 49. 4 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 55°C |
| Locked-Rotor Torque | 55. 1 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 68°C |
| Starting Current | 51. 6 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 36 | 55 | 66 | 73 | 75 | 77 | 74 |
| Efficiency | 85. 6 | 89. 8 | 90. 4 | 89. 7 | 88. 5 | 86. 6 | 89 |
| Speed (RPM) | 1191. 3 | 1182. 6 | 1172. 9 | 1162. 1 | 1150. 3 | 1134. 9 | 1155 |
| Line Amperes | 3. 93 | 4. 75 | 5. 89 | 7. 2 | 8. 75 | 10. 6 | 8. 13 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA199137 | SA 37G815S838G1 | 1 EA |
| RA186477 | RA 37G815S838G1 | 1 EA |
| 37FN3002C01 | EXFN, PLASTIC, 6. 00 OD, 1. 155 ID | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| HW3200A01 | 3/8-16X3/4 I-BLT WELDED F/S | 1 EA |
| 37CB3005A04W | CASTING W/. 75 NPT@6(MACH WHITE) | 1 EA |
| 37GS1015 | GASKET, FOR 37 WD KOBX'S (SANTOPRENE) | 1 EA |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 37EP3101A94MW | FRONT TEFC L&M 206 BRG W/O GRSR (WHITE) | 1 EA |
| HW4032A01 | BLACK DRAIN PLUG FOR WASH DOWN MOTORS | 3 EA |
| HW5100A06 | W2420-025 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| 37EP3300A23MW | WHITE EPOXY EP MACH COMPL | 1 EA |
| HW4032A01 | BLACK DRAIN PLUG FOR WASH DOWN MOTORS | 3 EA |
| HW4600B51SP | SEAL 1. 375 X 2. 125 X 0. 313 SINGLE LIP DB | 1 EA |
| 10XN2520S30 | 1/4-20 X 1 7/8 HEX HEAD SS | 4 EA |
| XY3118S12 | 5/16-18 HEX NUT, STAINLESS STEEL | 4 EA |
| 07FH4011 | WASHDOWN IEC FH W/AUTOPHORETIC PRIMER | 1 EA |
| 11XW1032S06 | SCREW, HXWSHR HD SLDTYF 410 SS | 3 EA |
| HA1005A02SP | SLINGER, OD 2. 00, ID 1. 14, 206 BRG, | 1 EA |
| HW4600B31SP | V-RING SLINGER #V38A, 1. 42/1. 50 SH BORE | 1 EA |
| 37CB4512 | CONDUIT BOX LID FOR WASHDOWN 37 FRAME | 1 EA |
| 37GS1008A02 | 37 GS FOR CB LID - WHITE NEOPRENE | 1 EA |
| 59XN0832S07 | 8/32 X 7/16 HX WS HD SER X | 4 EA |
| HW2502F21 | #303 SS, SQ KEY 5/16 X 2. 375 | 1 EA |
| HA7000A02 | KEY RETAINER RING, 1 1/8 DIA, 1 3/8 DIA | 1 EA |
| MJ5001A01 | 46-665 RED SEALER | 0. 001 QT |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| LB1164 | LABEL, WARNING AND DRAIN | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| 51XB1214A20 | 12-14X1. 25 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| MG1025Z20 | ACTIVATOR WILKOFAST 060. 32 | 0. 01 GA |
| MG1025W11 | PAINT- 781-101 WILKOFAST WHITE EPOXY | 0. 028 GA |
| HA3104S18 | THRUBOLT 5/16-18X14 SS | 4 EA |
| LC0005 | CONN. DIA., TY M, 9-LD, DUAL VOLT, REVERSING | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| NP1669L | SS WD SUPER-E UL CSA-EEV PREM REV MTG | 1 EA |
| 37PA1052 | PALLET PACK GRP, 150 LB MTR 2 X 4 RUNNER | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 2840530
Baldor erm3108
This motor is a little bit, maybe a half inch longer than the one I took off. But we were able to use the cradle that it came on.
Read moreSKU: 701314
Exactly what i needed.
Exactly what was needed, delivered quickly as promised.
Read moreSKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read more| Brand | ABB |
| Model | MS116-1.6-HKF1-11-1SAM250005R1006 |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | GT0472 |
SKU: 2840530
Baldor erm3108
This motor is a little bit, maybe a half inch longer than the one I took off. But we were able to use the cradle that it came on.
Read moreSKU: 701314
Exactly what i needed.
Exactly what was needed, delivered quickly as promised.
Read moreSKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/