We never sell your data to third parties
Hubbell Kellems 02216005 LD Single Eye Service Drop Cable Grip accommodates cables with a diameter range of 0.46 to 0.56 inches. This non-conductive mesh grip provides strain relief and support for service drop applications. Constructed with galvanized steel mesh for durability and corrosion resistance.
MODEL 02216005
This vendor has a minimum order quantity of 17. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$26.36 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 17
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Application
Single Eye
Approx Breaking Strength
660 lbs
Cable Diameter Range
0.46 in-0.56 in
Cable size
0.46 in-0.56 in (1.17-1.42)
Construction
Woven
Industry Standard(s)
CSA certified
Material
Bronze, Tin Coated
Material - mounting hardware
Screw Hook or Beam Clamp
OEM brand name
Hubbell wiring device-kellems
Series
Service Drop - Light Duty
Style
Closed Mesh, Single Weave
Kellems Support Grips are used to hold the weight of electrical cable as it hangs in a vertical, sloping or horizontal position. Electrical cable must be supported, or its dead weight can cause excessive strain or pullout at the connections.
Specifications
| Product Type | Support Grips |
|---|---|
| Cable Support Grips Type | Service Drop |
| Service Drop Grip Type | Light Duty, Single Eye, Closed Mesh |
| Support Grip Single Eye Dimensions | .46"-.56" (1.17-1.42) |
| Breaking Strength lbs (n) | 660 (2, 936) |
| Approx. Length of Grip | 11.25" |
| Dimension E | 6" (15.24) |
| Dimension M | 5 1/4" (13.33) |
| Certifications | CSA Certified |
| UPC Number | 78358530721 |
| Weight in LBs | 0.05 |
SKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
02217020
Brand
Hubbell Wiring
Model
02416005
Brand
Hubbell Wiring
Model
02216005
Brand
Hubbell Wiring
Model
02216020
Brand
Hubbell Wiring
Model
02417005
SKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/