We never sell your data to third parties
Hubbell GFHW430 is a 30A, 3 Phase Y 120/208V AC GFCI receptacle with manual test and reset. Designed for industrial and commercial applications requiring ground fault protection on three-phase wye systems. The heavy-duty construction ensures reliable performance in demanding environments.
MODEL GFHW430
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$734.67 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
30 A
Color
Black
Conductor size
#10 AWG
Conductor type
Copper
Connectivity
Hard Wired
Construction
Fabricated
Current / amperage rating
30 A
Current rating
30 A
EU RoHS indicator
No
Industry Standard(s)
UL Listed
Material insulation
Thermoplastic
Number of conductors
5
Strands
Multi
Style
Manual Set
Temperature rating
-35 Degrees C to 66 Degrees C (-30 Degrees F to 150 Degrees F)
Voltage
3 Phase 120/208 VAC
Voltage rating description
3 Phase 120/208 VAC
Hard wired, manual set GFCI
Specifications
| GFCI Product Type | |
|---|---|
| Amperage | 30A |
| Voltage | 3 Phase Y 120/208V AC |
| Set Style | Manual |
| Alarm | None |
| Trip Level | 4-6 mA |
| Trip Time | 0.025 seconds |
| Frequency | 60Hz |
| Max Humidity | 0.95 |
| Operating Temp | Deg F -30 to 150 (Deg C -30 to 66) |
| UPC Number | 78358552108 |
| Weight in LBs | 2.4 |
SKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read more| Brand | PEER Bearing |
| Model | POBS5006 |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-601035 |
| Brand | System Plast |
| Model | NT5-R220 |
| Brand | LS Electric |
| Model | 02145450UL |
| Brand | PEER Bearing |
| Model | LM67010 |
SKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/