We never sell your data to third parties
Hubbell GFHW530 heavy duty GFCI receptacle rated 30A at 3-phase 250V AC. This industrial-grade device features manual test and reset functions for reliable ground fault protection in demanding environments. Suitable for commercial and industrial applications requiring high-amperage GFCI protection.
MODEL GFHW530
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$685.33 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
30 A
Color
Black
Conductor size
#10 AWG
Conductor type
Copper
Connectivity
Hard Wired
Construction
Fabricated
Current / amperage rating
30 A
Current rating
30 A
EU RoHS indicator
No
Industry Standard(s)
cCSA
Material insulation
Thermoplastic
Number of conductors
4
Strands
Multi
Style
Manual Set
Temperature rating
-35 Degrees C to 66 Degrees C (-30 Degrees F to 150 Degrees F)
Voltage
3 Phase 250 VAC
Voltage rating description
3 Phase 250 VAC
Hard wired, manual set GFCI
Specifications
| GFCI Product Type | |
|---|---|
| Amperage | 30A |
| Voltage | 3 Phase 250V AC |
| Set Style | Manual |
| Alarm | None |
| Trip Level | 4-6 mA |
| Trip Time | 0.025 seconds |
| Frequency | 60Hz |
| Max Humidity | 0.95 |
| Operating Temp | Deg F -30 to 150 (Deg C -30 to 66) |
| UPC Number | 78358552106 |
| Weight in LBs | 2.2 |
SKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read more| Brand | Goulds |
| Model | 55EB0521J30C |
| Brand | Saginaw Control |
| Model | SCE-20H2408SSLP |
SKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/