We never sell your data to third parties
Hubbell H075CNK is a straight male Type A connector made of steel with a 3/4" trade size. Designed for industrial wiring applications, this connector provides secure conduit termination and reliable grounding.
MODEL H075CNK
This vendor has a minimum order quantity of 4. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$111.14 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 4
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Conduit Trade Size
3/4 in
Industry Standard(s)
UL Listed
Material
Steel Fitting, Stainless Steel Mesh
Style
For UL Type A
Kellems Grips for UL Type A, non-metallic, flexible, liquidtight conduit are available in straight and 90° male and feature a high quality Hubbell plated steel or malleable iron fitting, complete with a sealing O-ring, lock nut and stainless steel mesh.
Specifications
| Product Type | Liquidtight System |
|---|---|
| Liquidtight System Type | Flexible Non-Metallic Liquidtight Conduit Grip Type A |
| Liquidtight Connector Body Style | Straight |
| Trade Size | 3/4" |
| Operating Temperature | -30°F to +225°F (-34°C to +107°C) |
| Mesh Grip Flammability Rating | UL 94-HB |
| Fitting Flammability Rating | UL 94-V2 |
| Recommended Knockout Hole Size | 1.094 to 1.141 (2.78 - 2.90) |
| Hazardous Locations | Suitable for use in hazardous locations per Class I, Div.2, Class II, Div.1 & 2, Class III, Div.1 & 2. |
| Mesh Length | 6 1/4" (15.87) |
| Dimension A | 2.000" (5.08) |
| Dimension B | .578" (1.47) |
| Dimension C | 1.500" (3.81) |
| Dimension D | 6.25" (15.87) |
| Certifications | UL Listed CSA Certified |
| UPC Number | 78358533480 |
| Weight in LBs | 0.45 |
SKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read more| Brand | Precision Twist Drill |
| Model | QC21GM8.2 |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Model | 6001415 |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | T20-50-50M-LLUSNTB |
| Brand | GPI |
| Model | 113900-9500 |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-456288 |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-105543 |
SKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/