We never sell your data to third parties
Hubbell HBL20444B Twist-Lock connector rated 30A at 480V with 3-Pole 4-Wire Grounding configuration. Industrial-grade locking device for secure connections in high-voltage applications. Black nylon housing provides durability and impact resistance. UL and CSA listed.
MODEL HBL20444B
This vendor has a minimum order quantity of 2. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$322.67 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
30 A
Cable range
0.700 - 1.200 in
Color
Red
Connectivity
Pressure Terminal Screws
Cord range
0.70 in-1.20 in (17.78-30.5)
Current / amperage rating
30 A
Current rating
30 A
Dielectric strength
Withstands 2,000V minimum
Dimensions
6 in x 2.44 in x 2.44 in
Environmental conditions
Indoor Dry Unless Protected By Additional Means
Height
2.44 in
Insulation
Insulated Body
Length
6 in
Material
Nylon
Material - mounting hardware
Cord Mounted
Number of poles
3-Pole
Number of wires
4-Wire
Operating temperature
Maximum continuous 75C and minimum -40C without Impact
Voltage
480 VAC
Voltage rating description
480 VAC
Width (in)
2.44
Wire size
#10 AWG to #6 AWG
Locking Devices, Hubbellock, Industrial, Female Connector Body, 30A 480V AC, 3-Pole 4-Wire Grounding, Non-NEMA, Screw Terminal, Red nylon housing, thermoset interior
- Spring loaded safety shutter contains arcing when mating or un-mating devices under load
- Spring loaded safety shutter automatically ejects the plug eliminating contact teasing
- Box terminals in conjunction with screws with pressure pads provide maximum termination strength and dependabilit
- Three-piece clamp assembly provides maximum strain relief and protects against entry of moisture and dust
Standard Product
Product Details
General
| Application | Heavy Duty Industrial |
| Color | Red |
| Cord Range | 0.70"-1.20" (17.78-30.5) |
| Environmental Conditions | Indoor Dry Unless Protected By Additional Means |
| Insulation | Insulated Body |
| Item Type | 30A Grounding Hubbellock Female Connector |
| Material | Nylon |
| Material - Mounting Hardware | Cord Mounted |
| Number Of Poles | 3-Pole |
| OEM Brand Name | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Operating Temperature | Maximum continuous 75°C and minimum -40°C without Impact |
| Performance |
|
| Type | Connector Body |
| UPC | 783585017433 |
Dimensions
| Dimensions | 6 in x 2.44 in x 2.44 in |
| Display Size | Standard |
| Height | 2.44 in |
| Length | 6 in |
| Width | 2.44 in |
Electrical Ratings
| Amperage Rating | 30 A |
| Connectivity | Pressure Terminal Screws |
| Current / Amperage Rating | 30 A |
| Current Rating | 30 A |
| Dielectric Strength | Withstands 2, 000V minimum |
| Voltage Rating | 480 VAC |
| Voltage Rating Description | 480 VAC |
Conductor Related
| Cable Range | 0.700 - 1.200 in |
| Number Of Wires | 4-Wire |
| Wire Size | #10 AWG to #6 AWG |
Certifications and Compliance
| Industry Standard(s) |
|
Logistics
| Carton Quantity | 10 |
SKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read more| Brand | Balax |
| Model | 11643-00T |
| Brand | Cutler Hammer |
| Model | E57SAL18A4SA |
| Brand | NK North America Inc. |
| Model | K0109.1A51X20 |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Model | QC91GM5.5 |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-401068 |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-592133 |
SKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/