We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring HBL2333SW LKG WT S/SHRD CONN 20A 277V L7-20R
MODEL HBL2333SW
This vendor has a minimum order quantity of 4. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$114.79 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 4
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
20 A
Application
Heavy Duty Industrial
Cable range
0.360 - 0.930 in
Color
Black, White
Connectivity
Back Wired Screw Terminals
Cord range
0.360 in-0.930 in (9-24)
Current / amperage rating
20 A
Current rating
20 A
Dielectric strength
Withstands 2,000V minimum
Dimensions
2.57 in x 2.57 in x 4.40 in
Display size
Standard
Environmental conditions
Watertight
Height
4.40 in
Industry Standard(s)
UL Listed, CSA Certified To Type 4, 4X And Type 12
Insulation
Insulated Body
Item type
Receptacles
Length
2.57 in
Material
Composite
Material - mounting hardware
Cord Mounted
Max HP
2
Nema Rating
L7-20R
Number of poles
2-Pole
Number of wires
3-Wire
OEM brand name
Hubbell wiring device-kellems
Operating temperature
Maximum continuous 75C and minimum -40C without Impact
Temperature rating
-40 C w/o impact, -25 with impact.
Voltage
277 V
Voltage rating description
277 V
Width (in)
2.57
Wire size
#16 AWG to #8 AWG
Locking Devices, Twist-Lock®, Watertight Safety-Shroud®, Female Connector Body, 20A 277V AC, 2-Pole 3-Wire Grounding, NEMA L7-20R, Screw Terminal, Black PBT housing, White PBT clamps.
- UL Type 4X Environmental seal protects connection while in use.
- One-piece, engineered thermoplastic housing is impact-resistant for heavy-duty industrial environments
- Closure cap is included for environmental seal when device is not in use
- Superior cord grip design protects terminations from excess strain.
Standard Product
Product Details
General
| Application | Heavy Duty Industrial |
| Color | Black, White |
| Cord Range | 0.360"-0.930" (9-24) |
| Environmental Conditions | Watertight |
| Horsepower - Maximum | 2 |
| Insulation | Insulated Body |
| Item Type | Receptacles |
| Material | Composite |
| Material - Mounting Hardware | Cord Mounted |
| Number Of Poles | 2-Pole |
| OEM Brand Name | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Operating Temperature | Maximum continuous 75°C and minimum -40°C without Impact |
| Performance |
|
| Temperature Rating | Maximum Continuous: 75° C; Minimum Continuous: -40° C w/o impact, -25° with impact. |
| Type | Connector Body |
| UPC | 783585231228 |
Dimensions
| Dimensions | 2.57 in x 2.57 in x 4.40 in |
| Display Size | Standard |
| Height | 4.40 in |
| Length | 2.57 in |
| Weight | 0.55 lb |
| Width | 2.57 in |
Electrical Ratings
| Amperage Rating | 20 A |
| Connectivity | Back Wired Screw Terminals |
| Current / Amperage Rating | 20 A |
| Current Rating | 20 A |
| Dielectric Strength | Withstands 2,000V minimum |
| Voltage Rating | 277 V |
| Voltage Rating Description | 277 V |
Conductor Related
| Cable Range | 0.360 - 0.930 in |
| Number Of Wires | 3-Wire |
| Wire Size | #16 AWG to #8 AWG |
Certifications and Compliance
| Industry Standard(s) | UL Listed, CSA Certified To Type 4, 4X And Type 12 |
| Nema Rating | L7-20R |
Logistics
| Carton Quantity | 10 |
SKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
HBL2611SW
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL2321SW
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL2311SW
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL2613SR
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL2313SW
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | SNAP2172GYSC |
| Brand | RAB Lighting |
| Model | CDLED6PC-20W-80D940-W |
| Brand | Kipp |
| Model | K0274.1A26X40 |
| Brand | Cooper Wiring |
| Model | PT2HK-V-P |
| Brand | LS Electric |
| Model | 02100118UL |
| Brand | Grundfos |
| Model | 96402700 |
| Brand | JW Winco |
| Model | 6T16A03O |
| Brand | Grundfos |
| Model | 96082861 |
SKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/