We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring HBL23CM11V LKG VAL PLUG CM 20A 125V L5-20P YL
MODEL HBL23CM11V
This vendor has a minimum order quantity of 18. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$25.00 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 18
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
20 A
Connectivity
Pressure Terminal Screws
Cord range
0.325 in-0.720 in(8.26-18.3)
Cord type
All Listed Portables
Current / amperage rating
20 A
Current rating
20 A
Dielectric strength
Withstands 2,000V minimum
Dimensions
2.50 in x 1.78 in x 1.78 in
Environmental conditions
Indoor Dry Unless Protected By Additional Means
Height
1.78 in
Length
2.50 in
Material
Nylon
Material - mounting hardware
Cord Mounted
Max HP
1
Nema Rating
L5-20P
Number of poles
2-Pole
Number of wires
3-Wire Grounding
Operating temperature
Maximum continuous 75C and minimum -40C without Impact
Phase
Single phase
Voltage
125 VAC
Voltage rating description
125 VAC
Width (in)
1.78
Wire size
#18 AWG to #10 AWG
Locking Devices, Twist-Lock, Corrosion Resistant Valise Plug, 20A, 125V AC, 2 Pole, 3 Wire Grounding, Yellow
- Powerful cord grip prevents conductor slippage and strain on wiring terminals
- Totally insulated impact and crush resistant nylon body
- Unique patented corrosion resistant clamp type terminals provide a superior electrical connection by bundling the conductor strands when clamps are tightened
Corrosion Resistant
Product Details
General
| Application | Extra Heavy Duty Industrial |
| Color | Yellow |
| Cord Range | 0.325"-0.720"(8.26-18.3) |
| Environmental Conditions | Indoor Dry Unless Protected By Additional Means |
| Horsepower - Maximum | 1 |
| Item Type | 20A Valise Plug |
| Material | Nylon |
| Material - Mounting Hardware | Cord Mounted |
| Number Of Poles | 2-Pole |
| OEM Brand Name | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Operating Temperature | Maximum continuous 75°C and minimum -40°C without Impact |
| Performance |
|
| UPC | 783585808161 |
Dimensions
| Dimensions | 2.50 in x 1.78 in x 1.78 in |
| Display Size | Standard Sized |
| Height | 1.78 in |
| Length | 2.50 in |
| Width | 1.78 in |
Electrical Ratings
| Amperage Rating | 20 A |
| Connectivity | Pressure Terminal Screws |
| Current / Amperage Rating | 20 A |
| Current Rating | 20 A |
| Dielectric Strength | Withstands 2, 000V minimum |
| Phase | Single Phase |
| Voltage Rating | 125 VAC |
| Voltage Rating Description | 125 VAC |
| Wattage | 2000 W |
Conductor Related
| Cord Type | All Listed Portables |
| Number Of Wires | 3-Wire Grounding |
| Wire Size | #18 AWG to #10 AWG |
Certifications and Compliance
| Industry Standard(s) |
|
| Nema Rating | L5-20P |
Logistics
| Carton Quantity | 5 |
SKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
HBL23CM11V
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL2313VY
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL2313VBK
| Brand | Nachi Bearing |
| Model | N207MC3 |
| Brand | Grundfos |
| Model | 96084903 |
| Brand | U.S. Seal Mfg. |
| Model | PS-3894 |
| Brand | Nachi Bearing |
| Model | E32008J |
| Brand | U.S.Tsubaki |
| Model | C2042ASA13LRB |
| Brand | TB Woods |
| Model | 5V1876W |
SKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/