We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring HBL2313VBK LKG VAL CONN 20A 125V L5-20R BK
MODEL HBL2313VBK
This vendor has a minimum order quantity of 18. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$24.57 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 18
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
20 A
Application
Heavy Duty Industrial
Cable range
0.325 - 0.720 in
Connectivity
Pressure Terminal Screws
Cord range
0.325 in-0.720 in(8.26-18.3)
Current / amperage rating
20 A
Current rating
20 A
Dielectric strength
Withstands 2,000V minimum
Dimensions
1.81 in x 1.81 in x 3.5 in
Display size
Standard
Environmental conditions
Indoor Dry Unless Protected By Additional Means
Height
3.5 in
Insulation
Insulated Body
Item type
20A Valise Connector
Length
1.81 in
Material
Nylon
Material - mounting hardware
Cord Mounted
Max HP
1
Nema Rating
L5-20R
Number of poles
2-Pole
Number of wires
3-Wire
OEM brand name
Hubbell wiring device-kellems
Operating temperature
Maximum continuous 75C and minimum -40C without Impact
Temperature rating
-40 C w/o impact, -25 with impact.
Type
Connector Body
Voltage
125 VAC
Voltage rating description
125 VAC
Width (in)
1.81
Wire size
#14 AWG to #8 AWG
Locking Devices, Twist-Lock®, Valise®, Female Connector Body, 20A 125V AC, 2-Pole 3-Wire Grounding, NEMA L5-20R, Screw Terminal, Black Nylon
- Unique patented clamp type terminals provide a superior electrical connection by “bundling” the conductor strands when clamps are tightened
- Totally insulated impact and crush resistant nylon body
- Powerful cord grip prevents conductor slippage and strain on wiring terminals
Standard Product
Product Details
General
| Application | Heavy Duty Industrial |
| Color | Black |
| Cord Range | 0.325"-0.720"(8.26-18.3) |
| Environmental Conditions | Indoor Dry Unless Protected By Additional Means |
| Horsepower - Maximum | 1 |
| Insulation | Insulated Body |
| Item Type | 20A Valise® Connector |
| Material | Nylon |
| Material - Mounting Hardware | Cord Mounted |
| Number Of Poles | 2-Pole |
| OEM Brand Name | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Operating Temperature | Maximum continuous 75°C and minimum -40°C without Impact |
| Performance |
|
| Temperature Rating | Maximum Continuous: 75° C; Minimum Continuous: -40° C w/o impact, -25° with impact. |
| Type | Connector Body |
| UPC | 783585043029 |
Dimensions
| Dimensions | 1.81 in x 1.81 in x 3.5 in |
| Display Size | Standard |
| Height | 3.5 in |
| Length | 1.81 in |
| Weight | 0.25 lb |
| Width | 1.81 in |
Electrical Ratings
| Amperage Rating | 20 A |
| Connectivity | Pressure Terminal Screws |
| Current / Amperage Rating | 20 A |
| Current Rating | 20 A |
| Dielectric Strength | Withstands 2,000V minimum |
| Voltage Rating | 125 VAC |
| Voltage Rating Description | 125 VAC |
Conductor Related
| Cable Range | 0.325 - 0.720 in |
| Number Of Wires | 3-Wire |
| Wire Size | #14 AWG to #8 AWG |
Certifications and Compliance
| Industry Standard(s) |
|
| Nema Rating | L5-20R |
Logistics
| Carton Quantity | 10 |
SKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
HBL2313VY
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL2313VBK
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL23CM11V
| Brand | Timken |
| Model | 24832-0991 |
| Brand | Bestorq |
| Model | 8/8VK5000 |
| Brand | Timken |
| Model | 29502-6250 |
| Brand | Sunex Tools |
| Model | SX232B |
| Brand | Cle-Line |
| Model | C254410WTL |
SKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/