We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring HBL2451 LKG PLG 20A 3PH 277/480V L19-20R B/W
MODEL HBL2451
This vendor has a minimum order quantity of 10. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$45.29 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 10
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
20 A
Application
Extra Heavy Duty Industrial
Cable range
0.350 - 1.150 in
Connectivity
Pressure Terminal Screws
Cord range
0.350 in-1.150 in (9-29)
Cord type
All Listed Portables
Current / amperage rating
20 A
Current rating
20 A
Dielectric strength
Withstands 2,000V minimum
Dimensions
2.33 in x 2.33 in x 2.75 in
Display size
Standard Sized
Environmental conditions
Indoor Dry Unless Protected By Additional Means
Height
2.75 in
Item type
20A Male Non-Grounding Insulgrip Plug
Length
2.33 in
Material
Nylon
Material - mounting hardware
Cord Mounted
Max HP
5
Nema Rating
L19-20P
Number of poles
4-Pole
Number of wires
4-Wire
OEM brand name
Hubbell wiring device-kellems
Operating temperature
Maximum continuous 75C and minimum -40C without Impact
Phase
3 Phase WYE
Type
Plugs
Voltage
3 Phase WYE 277/480 VAC
Voltage rating description
3 Phase WYE 277/480 VAC
Width (in)
2.33
Wire size
#16 AWG to #8 AWG
Locking Devices, Twist-Lock®, Industrial, Male Insulgrip® Plug, 20A 3-Phase Y 277/480V AC, 4-Pole 4-Wire Non-Grounding, NEMA L19- 20P, Screw Terminal, Black and White Nylon
- Superior cord grip design protects terminations from excess strain.
- Clear, funnel shaped wire entry for ease of termination.
- Integral dust shield protects wiring chamber from dust or contaminants.
Standard Product
Product Details
General
| Application | Extra Heavy Duty Industrial |
| Color | Black, White |
| Cord Range | 0.350"-1.150" (9-29) |
| Environmental Conditions | Indoor Dry Unless Protected By Additional Means |
| Horsepower - Maximum | 5 |
| Item Type | 20A Male Non-Grounding Insulgrip® Plug |
| Material | Nylon |
| Material - Mounting Hardware | Cord Mounted |
| Number Of Poles | 4-Pole |
| OEM Brand Name | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Operating Temperature | Maximum continuous 75°C and minimum -40°C without Impact |
| Performance |
|
| Type | Plugs |
| UPC | 783585038391 |
Dimensions
| Dimensions | 2.33 in x 2.33 in x 2.75 in |
| Display Size | Standard Sized |
| Height | 2.75 in |
| Length | 2.33 in |
| Weight | 0.35 lb |
| Width | 2.33 in |
Electrical Ratings
| Amperage Rating | 20 A |
| Connectivity | Pressure Terminal Screws |
| Current / Amperage Rating | 20 A |
| Current Rating | 20 A |
| Dielectric Strength | Withstands 2,000V minimum |
| Phase | 3 Phase WYE |
| Voltage Rating | 3 Phase WYE 277/480 VAC |
| Voltage Rating Description | 3 Phase WYE 277/480 VAC |
| Wattage | 9600 W |
Conductor Related
| Cable Range | 0.350 - 1.150 in |
| Cord Type | All Listed Portables |
| Number Of Wires | 4-Wire |
| Wire Size | #16 AWG to #8 AWG |
Certifications and Compliance
| Industry Standard(s) |
|
| Nema Rating | L19-20P |
Logistics
| Carton Quantity | 30 |
SKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
HBLRFKIT3O
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL2741
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL2423
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL2731
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL2721
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | HBL24CM31 |
| Brand | Cooper Wiring |
| Model | AHL1730P |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | HBL24CM23 |
SKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/