We never sell your data to third parties
Hubbell HBL25403 Twist-Lock locking receptacle rated 30A at 2000V minimum with 4-Pole 5-Wire Grounding configuration. Blue nylon housing provides durability in industrial environments. Designed for high-voltage locking applications requiring reliable connection.
MODEL HBL25403
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$465.33 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
Blue
Voltage
2,000V minimum
4P5W, 30A 600V AC Max, Black Phenolic, FS/FD Cover
Specifications
| Product Type | |
|---|---|
| Product Item | Single Receptacle |
| Wiring Scheme | 4-Pole, 5-Wire Grounding |
| Multi-Rating | 30A 600V AC, 20A 250V DC |
| Device Color | Blue |
| Terminal Screw Material | Steel pressure screw- zinc plate |
| Ground Screw Material | Steel pressure screw- zinc plate |
| Body Contact Carrier Material | Black Polyester |
| Contact Spring Material | .032" Bronze |
| Mounting Screw Material | Steel, zinc plated |
| Cover (Top) Material | Cast Aluminum |
| Base Material | Cast Aluminum |
| Ground Contact Material | .032" Bronze |
| Ratings | Molded In or Stamped On |
| Catalog No | Permanently ink marked on product |
| Dielectric Voltage Withstand | 2, 000V minimum |
| Current Interrupting | Certified for current interrupting at full rated current |
| Temperature Rise | Max 30C temperature rise at full rated current after 50 cycles of overload at 150% of rated current at a power factor of.75. |
| Terminal Accommodation | #14 to #8 AWG Copper Only |
| Terminal Identification | Terminals identified in accordance with UL 498 (X, Y, Z, White, Green) |
| Flammability | UL 94 VO for Receptacles and Inlets. HB or better for Plugs and Connectors. |
| Operating Temperatures | Maximum Continuous 75 C Minimum -40 C (w/o impact) |
| Moisture Resistance | IP30 |
| Listings | UL/CSA |
| UPC Number | 783585017464 |
| 0.95 |
SKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
HBL25403
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL25250
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL20403
Brand
Hubbell Wiring
Model
SS737
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL20443
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-490018 |
| Brand | Siemens Controls |
| Model | 3RH1911-2GA40 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | MBMS26325 |
SKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/