We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring HBL2821SW LKG WT S/SHRD PLG 30A3P 277/480V L22-30P
MODEL HBL2821SW
This vendor has a minimum order quantity of 3. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$190.00 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 3
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
30 A
Application
Extra Heavy Duty Industrial
Cable range
0.350 - 1.150 in
Connectivity
Pressure Terminal Screws
Cord range
0.350 in-1.150 in (9-29)
Cord type
All Listed Portables
Current / amperage rating
30 A
Current rating
30 A
Dielectric strength
Withstands 2,000V minimum
Dimensions
4.5 in x 2.94 in x 2.94 in
Display size
Standard Sized
Environmental conditions
Watertight
Height
2.94 in
Industry Standard(s)
UL Listed, CSA Certified To Type 4, 4X And Type 12
Item type
30A Watertight Safety-Shroud Plug
Length
4.5 in
Material
Composite
Material - mounting hardware
Cord Mounted
Nema Rating
L22-30P
Number of poles
4-Pole
Number of wires
5-Wire
OEM brand name
Hubbell wiring device-kellems
Operating temperature (C)
Maximum continuous 60C and minimum -29
Phase
3 Phase WYE
Type
Plugs
Voltage
3 Phase WYE 277/480 VAC
Voltage rating description
3-Phase Y 277/480 VAC
Width (in)
2.94
Wire size
#16 AWG to #8 AWG
Locking Devices, Twist-Lock, Watertight Safety-Shroud, Male Plug, 30A 3-Phase Wye 277/480V AC, 4-Pole 5-Wire Grounding, NEMA L22-30P, Screw Terminal, Black PBT housing, White PBT clamps.
- UL Type 4X Environmental seal protects connection while in use.
- Impact resistant shroud protects blades against bending and breaking.
- Reduces exposure to arcing when connecting or disconnecting under load.
- Superior cord grip design protects terminations from excess strain.
Shrouded Watertight Construction
Product Details
General
| Application | Extra Heavy Duty Industrial |
| Cord Range | 0.350"-1.150" (9-29) |
| Environmental Conditions | Watertight |
| Item Type | 30A Watertight Safety-Shroud Plug |
| Material | Composite |
| Material - Mounting Hardware | Cord Mounted |
| Number Of Poles | 4-Pole |
| OEM Brand Name | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Operating Temperature | Maximum continuous 60°C and minimum -29 °C |
| Performance |
|
| Type | Plugs |
| UPC | 783585454979 |
Dimensions
| Dimensions | 4.5 in x 2.94 in x 2.94 in |
| Display Size | Standard Sized |
| Height | 2.94 in |
| Length | 4.5 in |
| Width | 2.94 in |
Electrical Ratings
| Amperage Rating | 30 A |
| Connectivity | Pressure Terminal Screws |
| Current / Amperage Rating | 30 A |
| Current Rating | 30 A |
| Dielectric Strength | Withstands 2, 000V minimum |
| Phase | 3 Phase WYE |
| Voltage Rating | 3 Phase WYE 277/480 VAC |
| Voltage Rating Description | 3-Phase Y 277/480 VAC |
| Wattage | 14400 W |
Conductor Related
| Cable Range | 0.350 - 1.150 in |
| Cord Type | All Listed Portables |
| Number Of Wires | 5-Wire |
| Wire Size | #16 AWG to #8 AWG |
Certifications and Compliance
| Industry Standard(s) | UL Listed, CSA Certified To Type 4, 4X And Type 12 |
| Nema Rating | L22-30P |
Logistics
| Carton Quantity | 10 |
SKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
HBL2421SW
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL2731SW
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL2413SW
Brand
Hubbell Wiring
Model
WTSS334SS
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL2713SR
| Brand | Bestorq |
| Model | 8/BX195 |
| Brand | Bestorq |
| Model | 8/BX81 |
| Brand | Timken Belts |
| Model | F-1-1/2 |
| Brand | Bestorq |
| Model | 7/BX42 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | HBL5226HBK |
| Brand | Fenner Industrial Motion |
| Model | B401042 |
| Brand | Jason Industrial |
| Model | SF-13/16 |
| Brand | Bestorq |
| Model | 9/5V1080 |
SKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/