We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring HBL303SSO MARINE HULL OUTLET 30A 125V SS
MODEL HBL303SSO
This vendor has a minimum order quantity of 2. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$301.33 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Amperage
30 A
Application
Marine Wiring Devices
Color
Metallic
Connectivity
Screw terminals
Current / amperage rating
30 A
Current rating
30 A
Display size
Standard Sized Product
Environmental conditions
Weather Resistant
Industry Standard(s)
UL Listed
Item type
Single
Material
Stainless steel, Composite
Material - mounting hardware
Screw Mounting
Nema Rating
L5-30R
Number of poles
2-Pole
Number of wires
3-Wire Grounding
OEM brand name
Hubbell wiring device-kellems
Performance
Environmental - Moisture Resistance - IP56 Suitability
Phase
Single phase
Voltage
125 VAC
Wattage
3750
Wire size
#10 AWG
Locking Devices, Twist-Lock, Marine Grade, Hull Inlet, 30A 125V, 2-Pole 3-Wire Grounding, L5-30R, Screw Terminal, Stainless Steel
Corrosion Resistant
Product Details
General
| Application | Marine Wiring Devices |
| Color | Metallic |
| Environmental Conditions | Weather Resistant |
| Item Type | Single |
| Material | Stainless Steel, Composite |
| Material - Mounting Hardware | Screw Mounting |
| Number Of Poles | 2-Pole |
| OEM Brand Name | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Performance | Environmental - Moisture Resistance - IP56 Suitability |
| UPC | 783585040677 |
Dimensions
| Display Size | Standard Sized Product |
Electrical Ratings
| Amperage Rating | 30 A |
| Connectivity | Screw Terminals |
| Current / Amperage Rating | 30 A |
| Current Rating | 30 A |
| Phase | Single Phase |
| Voltage Rating | 125 VAC |
| Voltage Rating Description | 125 VAC |
| Wattage | 3750 |
Conductor Related
| Number Of Wires | 3-Wire Grounding |
| Wire Size | #10 AWG |
Certifications and Compliance
| Industry Standard(s) | UL Listed |
| Nema Rating | L5-30R |
Logistics
| Carton Quantity | 5 |
SKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
HBLCBINM
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL303SS
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBLCBISS
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL303SSO
Brand
Hubbell Wiring
Model
SR3050
| Brand | Dixon |
| Model | FOS325 |
| Brand | TB Woods |
| Model | TL100820MM |
| Brand | Dormer Pramet |
| Model | 6821317 |
| Brand | Dormer Pramet |
| Model | 6706742 |
| Brand | Dixon |
| Model | CI96AH |
| Brand | SKF Bearing |
| Model | 6317 JEM |
| Brand | Bunting Bearings |
| Model | FFB121610 |
| Brand | Leeson |
| Model | 113640.00 |
SKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/