We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring HBL316CRCX LKG MARINE CONN 16A 230V
MODEL HBL316CRCX
This vendor has a minimum order quantity of 9. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$50.50 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 9
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
16 A
Application
Heavy Duty Industrial
Color
Yellow
Conductor range
#14 AWG to #12 AWG
Connectivity
Screw terminals
Current / amperage rating
16 A
Current rating
16 A
Display size
Standard
Environmental conditions
Weather Proof
Industry Standard(s)
CE Certified
Insulation
Insulated Body
Item type
Marine Version
Material
Composite
Material - mounting hardware
Cord Mounted
Nema Rating
Non-NEMA
Number of conductors
3-Wire Grounding
Number of poles
2-Pole
OEM brand name
Hubbell wiring device-kellems
Performance
Environmental - Moisture Resistance - IP20 Suitability
Temperature rating
-40 C w/o impact, -25 with impact.
Voltage
230V kV
Marine Products, Twist-Lock, Female Connector, Corrosion Resistant, 16A 230V, 2-Pole 3-Wire Grounding, Yellow
Corrosion Resistant
Product Details
General
| Application | Heavy Duty Industrial |
| Color | Yellow |
| Environmental Conditions | Weather Proof |
| Insulation | Insulated Body |
| Item Type | Marine Version |
| Material | Composite |
| Material - Mounting Hardware | Cord Mounted |
| Number Of Poles | 2-Pole |
| OEM Brand Name | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Performance | Environmental - Moisture Resistance - IP20 Suitability |
| Temperature Rating | Maximum Continuous: 75° C; Minimum Continuous: -40° C w/o impact, -25° with impact. |
| UPC | 783585454719 |
Dimensions
| Display Size | Standard |
Electrical Ratings
| Amperage Rating | 16 A |
| Connectivity | Screw Terminals |
| Current / Amperage Rating | 16 A |
| Current Rating | 16 A |
| Voltage Rating | 230V kV |
Conductor Related
| Conductor Range | #14 AWG to #12 AWG |
| Number Of Conductors | 3-Wire Grounding |
Certifications and Compliance
| Industry Standard(s) | CE Certified |
| Nema Rating | Non-NEMA |
Logistics
| Carton Quantity | 10 |
SKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
HBL316NM
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL316SSX
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL316CRCX
| Brand | Pramet |
| Model | 6756794 |
SKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/