We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring HBL316NM MARINE HULL INLET 16A 230V NM
MODEL HBL316NM
This vendor has a minimum order quantity of 4. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$109.29 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 4
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
16 A
Application
Marine Wiring Devices
Color
White
Connectivity
Pressure Terminal Screws
Current / amperage rating
16 A
Current rating
16 A
Dielectric strength
Withstands 3000V Minimum in
Display size
Standard Sized Product
Environmental conditions
Watertight
Industry Standard(s)
CE Certified
Insulation
Insulated Body
Item type
Hull Mount Single
Material
Thermoplastic
Material - mounting hardware
Screw Mounting
Number of poles
2-Pole
Number of wires
3-Wire Grounding
OEM brand name
Hubbell wiring device-kellems
Performance
Environmental - Moisture Resistance - IP56 Suitability
Phase
Single phase
Temperature rating
-40 C w/o impact
Voltage
230V kV
Wattage
3680
Wire size
#14 AWG to #12 AWG
Hubbell Wiring Device-Kellems HBL316NM
UPC: 783585040608 | UNSPSC: 39121406 | GTIN: 00783585040608
Wiring Devices > Locking Devices > Locking Flanged Inlets & Outlets
Wiring Device-Kellems Twist-Lock Hull Inlet, 1-Phase Grounding, 230 VAC, 16 A, 2 Pole, 3 Wires, Marine Grade, IP55/IP56 Enclosure, -40 to 75 deg C, Pressure Screw Terminal, Composite/Thermoplastic, White, 3.83 in L x 3.4 in W x 3.47 in H Dimensions
Features:
- Self-closing cover
- Thermoset contact carrier
- Corrosion-resistant rear enclosure
- Non-metallic, white, stylized, UV-resistant shore power inlet
- White Centrex cover makes the inlet weatherproof when closed
- Mounting holes are 2.38 in on centers and match most existing mounting patterns
Specs:
| Type | 1-Phase Grounding |
|---|---|
| Color | White |
| Grade | Marine |
| Material | Composite/Thermoplastic |
| Dimensions | 3.83 in L x 3.4 in W x 3.47 in H |
| Voltage Rating | 230 VAC |
| Amperage Rating | 16 A |
| Enclosure | IP55/IP56 |
| Temperature Rating | -40 to 75 deg C |
| Number of Wires | 3 |
| Number of Poles | 2 |
| Terminal Type | Pressure Screw |
Packaging:
| Length | 5.1 in |
|---|---|
| Width | 4.5 in |
| Height | 3.7 in |
Certifications/Standards:
CE Certified | NEMA WD1/ WD5
SKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
HBL316SSX
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL316NM
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL316CRCX
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | HBL2510SR2 |
| Brand | Dormer Pramet |
| Model | 5985504 |
| Brand | Dormer Pramet |
| Model | 7191829 |
SKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/