We never sell your data to third parties
Hubbell HBL460MIF7W is a raceway system component rated 60A at 480V with 3-pole 4-wire grounding configuration. This white device is designed for use in IEC pin and sleeve mechanical interlock applications, providing reliable power distribution in industrial environments.
MODEL HBL460MIF7W
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$2,417.50 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
60 A
Connectivity
Pressure Terminal Screws
Current / amperage rating
60 A
Current rating
60 A
Environmental conditions
Watertight
Material
Thermoplastic
Material - mounting hardware
Screw Mounting
Nema Rating
Non-NEMA
Number of poles
3-Pole
Number of wires
4-Wire
Phase
Three phase
Style
Standard Service
Voltage
3 Phase 480 VAC
Voltage rating description
3 Phase 480 VAC
Wattage
28800
Wire size
#8 AWG to #2 AWG
Heavy Duty Products, IEC Pin and Sleeve Devices, Industrial Grade, Female, Fused Mechanically Interlocked Receptacle, 60A 3-Phase Delta 480V AC, 3-Pole 4-Wire Grounding, Terminal
- Replaceable spring-loaded receptacle liftcover with gasket
- Removable door for ease of wiring and installation
- Plug-Check™ mechanism to detect the presence of plug
Watertight
Product Details
General
| Application | High Ampacity Connections |
| Color | Red |
| Environmental Conditions | Watertight |
| Item Type | Fused Mechanically Interlocked Single |
| Material | Thermoplastic |
| Material - Mounting Hardware | Screw Mounting |
| Number Of Poles | 3-Pole |
| OEM Brand Name | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Performance |
|
| Series | Fused Interlocks |
| Style | Standard Service |
| Type | Mechanical Interlock |
| UPC | 783585406022 |
Dimensions
| Display Size | Standard Sized Product |
Electrical Ratings
| Amperage Rating | 60 A |
| Connectivity | Pressure Terminal Screws |
| Current / Amperage Rating | 60 A |
| Current Rating | 60 A |
| Phase | Three Phase |
| Voltage Rating | 3 Phase 480 VAC |
| Voltage Rating Description | 3 Phase 480 VAC |
| Wattage | 28800 |
Conductor Related
| Number Of Wires | 4-Wire |
| Wire Size | #8 AWG to #2 AWG |
Certifications and Compliance
| Industry Standard(s) |
|
| Nema Rating | Non-NEMA |
SKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/