We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring HBL50163IN CORD REEL W/INCAN HAND LAMP 50' 16/3
MODEL HBL50163IN
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$712.00 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
(3) 12 AWG Conductor
Yes
0
8 A
27
55 lb
Bench/Ceiling/Floor Reel Mounting
Yes
Black/Yellow
Yes
Conductor Size
(3) 12 AWG
Cord Length
50 ft
Heavy Duty
SJEO
Incandescent Lamp
Yes
Lamp
100 W
Lamp Wattage
100 W
Length
50 ft Cord
Multi-position guide arm
Yes
Steel
Yes
VAC
125
Voltage Rating
125 VAC
Hubbell Wiring Device-Kellems HBL50163IN
UPC: 783585501635 | UNSPSC: 26121635 | GTIN: 00783585501635
Wiring Devices > Extension Cords & Outlet Strips > Extension Cord Reels with Hand Lamps
Wiring Device-Kellems Cord Reel, Heavy Duty SJEO, 125 VAC, 0.8 A, 50 ft Cord Length, (3) 12 AWG Conductor, Bench/Ceiling/Floor Reel Mounting, Incandescent Lamp, 100 W Lamp, Steel, Black/Yellow
Features:
- Ratchet lock and be enabled/disabled
- Multi-position guide arm
- Positive latch mechanism maintains desired cord length
- Durable, corrosion resistant steel construction with yellow coat
Specs:
| Type | Heavy Duty SJEO |
|---|---|
| Color | Black/Yellow |
| Material | Steel |
| Voltage Rating | 125 VAC |
| Amperage Rating | 0.8 A |
| Cord Length | 50 ft |
| Lamp Type | Incandescent |
| Conductor Size | (3) 12 AWG |
| Lamp Wattage | 100 W |
| Reel Mounting Type | Bench/Ceiling/Floor |
Packaging:
| Length | 16.7 in |
|---|---|
| Width | 17.5 in |
| Height | 13.9 in |
| 27.55 lb |
Certifications/Standards:
ARRA Compliant | Buy American Act Compliant | RoHS Compliant | UL 355 | cULus Listed | CSA C22.2 File No. 21
SKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read more| Brand | FAG Bearing |
| Model | 6214.2ZR |
| Brand | Grundfos |
| Model | 59896781 |
| Brand | Pramet |
| Model | 7809786 |
| Brand | Dixon |
| Model | AWR4 |
| Brand | LS Electric |
| Model | LSLV0037S100-2EXNNS |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | HBL2621VBK |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | BB75 |
SKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/