We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring HBL5357 SGL PANEL MT RCPT 20A 125V 5-20R BR
MODEL HBL5357
This vendor has a minimum order quantity of 16. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$27.86 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 16
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
20 A
Color
Brown
Connectivity
Back and Side Wired Screw Terminals
Current / amperage rating
20 A
Current rating
20 A
Dielectric strength
Withstands 2,000V minimum
Dimensions
1.94 in x 1.63 in x 1.19 in
Environmental conditions
Indoor Dry Unless Protected By Additional Means
Height
1.19 in
Length
1.94 in
Material - mounting hardware
Screw Mounting
Max HP
1
Nema Rating
5-20R
Number of poles
2-Pole
Number of wires
3-Wire
Operating temperature
Maximum continuous 75C and minimum -40C without Impact
Phase
Single phase
Style
Finder Groove Face
Type
Single Receptacle
Voltage
125 VAC
Voltage rating description
125 V
Wattage
2500 W
Width (in)
1.63
Wire size
#12 AWG to #10 AWG
Hubbell Wiring Device-Kellems HBL5357
UPC: 783585014722 | UNSPSC: 39121406 | GTIN: 00783585014722
Wiring Devices > Straight Blade Devices > Straight Blade Receptacles
Wiring Device-Kellems HBL Straight Blade Receptacle, Extra Heavy Duty Single Standard, 125 VAC, 20 A, 1 hp, 2 Poles, 3 Wires, NEMA 5-20R, Industrial Grade, -40 to 75 deg C, Back/Side Wired Screw Terminal, Composite/Thermoplastic, Brown, 1.94 in L x 1.63 in W x 1.19 in H
Features:
- 1-piece brass integral ground strap
- Unique bypass contact design
Specs:
| Type | Extra Heavy Duty Single Standard |
|---|---|
| Color | Brown |
| Grade | Industrial |
| Material | Composite/Thermoplastic |
| Dimensions | 1.94 in L x 1.63 in W x 1.19 in H |
| Voltage Rating | 125 VAC |
| Amperage Rating | 20 A |
| NEMA Rating | NEMA 5-20R |
| Temperature Rating | -40 to 75 deg C |
| Number of Wires | 3 |
| Horsepower | 1 hp |
| Number of Poles | 2 |
| Terminal Type | Back/Side Wired Screw |
Packaging:
| Length | 2.42 in |
|---|---|
| Width | 2.42 in |
| Height | 1.54 in |
Certifications/Standards:
RoHS Compliant | CSA C22.2 No. 42 | UL 498 File No. E2186 | Federal Specification WC596 | UL 94-V-2 | UL 94-V-0 Flammability Rating | NEMA WD1/WD5/WD6
SKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read more| Brand | Linn Gear |
| Model | FX3.125 |
| Brand | Bando |
| Model | 320J10 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | SNAP2182SC |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | SSJ723 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | ISB2GY |
| Brand | Timken |
| Model | 29519-6398 |
| Brand | SKF Seals |
| Model | 400451 |
| Brand | Bestorq |
| Model | BX100 |
SKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/