We never sell your data to third parties
Hubbell HBL5464VY Valise Plug is a 20A 250V straight blade plug with NEMA 6-20P configuration. It features a yellow nylon housing and accepts cord diameters from 0.220 to 0.660 inches. Rated for 2 HP, this industrial grade plug provides reliable 2-pole 3-wire grounding for commercial and light industrial applications.
MODEL HBL5464VY
This vendor has a minimum order quantity of 19. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$22.57 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 19
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
20A
Cord dia
220 in-0.660 in
HP
2
Voltage
250V
2-Pole 3-Wire Grounding, 20A 250V, 6-20P, Yellow Nylon
Specifications
| Product Type | |
|---|---|
| Body Style | Straight |
| Standard | NEMA |
| Amperage | 20A |
| Voltage | 250V |
| Poles and Wires | 2 Pole, 3-Wire Grounding |
| Hospital Grade ? | No |
| Plug/Connector Grade | Valise |
| Color | |
| NEMA No. | 6-20P |
| Horsepower | 2 |
| Cord Dia. | .220"-.660" (5.6-16.8) |
| Type | 2 Pole, 3 Wire, Grounding |
| Rating | 20A, 250V |
| Certification | UL Listed to UL498 File E1706, CSA Certified to C22.2 No.42 File 280 |
| IP Suitability | IP20 |
| Housing Material | Nylon - Yellow |
| Blade Holder Material | Nylon |
| Cord Clamp Material | Noryl (Polyphenylene Oxide) |
| Contact Blades Material | .060" (1.5) Brass |
| Ground Contact Blade Material | .040" (1.0) Copper Alloy |
| Terminal Screw Material | Steel (copper or nickel finish) |
| Ground Screw Material | Steel (green finish) |
| Dielectric Voltage | Withstands 2, 000V minimum. |
| Current Interrupting | Certified for current interrupting at full rated current. |
| Temperature Rise | Max 30°C temperature rise at full rated current after 50 cycles of overload at 150% of rated current at a power factor of 75%. . |
| Terminal Identification | Terminals identified in accordance with UL498 (Brass, White, Green). |
| Terminal Accommodation | #18-#12 AWG copper stranded or solid conductor only. |
| Product Identification | Permanent part of device |
| Flammability | UL 94 V2 |
| Operating Temperatures | Maximum continuous 75°C, minimum -40°C (w/o impact). |
| UPC Number | 783585013183 |
| Weight in LBs | 0.150 |
SKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
HBL5461W
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL5464VY
Brand
Hubbell Wiring
Model
5462WHI
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL5466CA
| Brand | Precision Twist Drill |
| Model | QC91GN29 |
| Brand | Martin Sprocket |
| Model | 35B35SS |
| Brand | Bondhus |
| Model | 16508 |
SKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/