We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring NP720BK WALLPLATE 1-G 1.60 OPNG BK
MODEL NP720BK
This vendor has a minimum order quantity of 244. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$1.76 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 244
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
Black
Construction
Molded
Cutout
1) 1.60 in Opening
Dimensions
4.62 in x 0.25 in x 2.87 in
EU RoHS indicator
Yes
Height
2.87 in
Industry Standard(s)
UL Listed
Length
4.62 in
Material
Nylon
Material - mounting hardware
Screw Mounting
Number of gangs
1-Gang
Orientation
Vertical Mount
Size
Standard
Style
1-Single - 1.60 in. Hole
Thickness
0.06
Type
Single
Width (in)
0.25
Single Receptacle Plates, 1-Gang, Standard Size, Black Nylon
Specifications
| Product Type | |
|---|---|
| Plate Material | Non-Metallic |
| Gangs | 1 |
| Plate Group | Single Receptacle Plates |
| Single Receptacle Plate Image- Per Gang | |
| Plate Size | Standard |
| Color/Material | Black Nylon |
| Listings | UL Standard 514D |
| Certification | UL Listed E92074, CSA Certified |
| Thickness | .25" (6.35) |
| Mounting Screws | 6/32" X 3/8" Oval Milled Head, Painted |
| Operating Temp | -40 deg. C to 85 deg. C |
| Appearance | Curved Corners, Smooth Finish |
| Product Dimensions | 4.625" (117.48) x 2.875" (72.39) |
| UPC Number | 88377810362 |
| Weight in LBs | 0.05 |
SKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
HBL2460
Brand
Hubbell Wiring
Model
SS720
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL7425WOA
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL2313BK
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL2316
| Brand | Dormer Pramet |
| Model | A1305.75 |
| Brand | Timken |
| Model | 24802-1581 |
| Brand | Timken |
| Model | 21087-3176 |
| Brand | Pramet |
| Model | 6820506 |
| Brand | LS Electric |
| Model | 02156122UL |
| Brand | Bando |
| Model | B81KC |
SKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/