We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring NSOETM8 MODULE NETSELECT 8P EXPANSION TELE
MODEL NSOETM8
This vendor has a minimum order quantity of 7. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$61.29 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 7
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Connectivity
Plug-In
Contact
Phosphor bronze
Contact resistance
Per TIA
Enclosure type
Integral
Environmental conditions
Indoor Dry Unless Protected By Additional Means
EU RoHS indicator
Yes
Industry Standard(s)
Telephone, Meets FCC Part 68 Standard, RoHS Compliant, UL and cUL Listed
Insertion loss
Per TIA
Material - mounting hardware
Screw Mounting
Style
Telephone
Temperature rating
Max Continuous- 75 Degrees C, Min -40 without impact
Type
Telephone, Meets FCC Part 68 Standard, RoHS Compliant, UL and cUL Listed
Hubbell Wiring Device-Kellems NSOETM8
UPC: 883778500299 | UNSPSC: 39121444 | GTIN: 00883778500299
Audio & Video > Multi-Media Networking > Phone - Telecom Modules
Wiring Device-Kellems netSELECT Telephone Module, 8-Port Expansion Standard, Plug-In Connection, Threaded Mounting, -40 to 75 deg C, Plastic, Black, 5.18 in L x 2.36 in H x 0.79 in W Dimensions
Features:
- NetSELECT modular components enable the designer to select performance requirements specifically for the application
- Modules snap horizontally or vertically into the enclosures for maximum flexibility and optimum space usage
- 8-port adds an additional 8 phone outlets with up to 4 incoming lines when used with the primary telephone module
- Pre-mounted push pins snap the module quickly into place
- Includes RJ45 jumper cord to connect with NSOPTM8 primary telephone module
- RJ31X interface jack included for security system connection
Specs:
| Type | 8-Port Expansion Standard |
|---|---|
| Color | Black |
| Material | Plastic |
| Dimensions | 5.18 in L x 2.36 in H x 0.79 in W |
| Mounting Type | Threaded |
| Connection Type | Plug-In |
| Temperature Rating | -40 to 75 deg C |
Packaging:
| Length | 6.8 in |
|---|---|
| Width | 3.1 in |
| Height | 1.4 in |
Certifications/Standards:
RoHS Compliant | TIA Compliant | ANSI/TIA-568-C.2 | FCC Part 68 | UL 1863 | cUL Listed
SKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read more| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | HBL8362RSA |
| Brand | Linn Gear |
| Model | SDSX1.000 |
| Brand | Smith Bearings |
| Model | CR-3-XBC |
| Brand | Cortina |
| Model | 07-800-3000 |
| Brand | Bestorq |
| Model | 3/A116 |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | SDS 1.1/4 |
| Brand | Harwal |
| Model | 270 x 2.3 x .5sss |
SKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/