CSW30H-GBCI2D61
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
WEG CSW30H-GBCI2D61 is a 30mm illuminated pushbutton from the CSW30H series. This device features a red mushroom head for emergency stop or main control functions, with a 120V AC illuminated indicator. It is designed for industrial control panels, providing a durable interface for machine operation and safety circuits with a maintained contact configuration.
MODEL CSW30H-GBCI2D61
BRAND
WEG
SKU
UOM
Application duty
Hazardous duty
Color
Green
Degree of protection
IP65
Product
Emergency-stop pushbutton
Type
Illuminated twist release
Voltage class
600
  • NEMA 4, IP65 Rated
  • Engineered for hazardous duty applications in Class 1, Division 2, and Zone 2
  • Fits 1-13/64 (30.5mm) hole without notch required
  • Contact blocks snap-in (fast & easy assembly)
  • LED lamps with built-in leakage protection
  • Same simple part numbering system as 22mm series