We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring HBL70123R CORD REEL W/BOX & 5252GRY 70' 12/3
MODEL HBL70123R
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$1,072.00 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bench/Ceiling Reel Mounting
Yes
Black/Yellow
Yes
Conductor
12 AWG
Conductor Size
12 AWG
Cord
70 ft
Cord Length
70 ft
Heavy Duty
Yes
Steel
Yes
Steel Reel
Yes
UL 355
Yes
Hubbell Wiring Device-Kellems HBL70123R
UPC: 783585198941 | UNSPSC: 26121635 | GTIN: 00783585198941
Wiring Devices > Extension Cords & Outlet Strips > Extension Cord Reels - Retracting
Wiring Device-Kellems Industrial Cord Reel, Heavy Duty, 70 ft Cord, 12 AWG Conductor, Steel Reel, Bench/Ceiling Reel Mounting, Steel, Black/Yellow
Features:
- Spring rewind and ratchet lock
Specs:
| Type | Heavy Duty |
|---|---|
| Color | Black/Yellow |
| Material | Steel |
| Cord Length | 70 ft |
| Conductor Size | 12 AWG |
| Reel Material | Steel |
| Reel Mounting Type | Bench/Ceiling |
Packaging:
| Length | 20.2 in |
|---|---|
| Width | 14.0 in |
| Height | 21.4 in |
Certifications/Standards:
UL 355
SKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read more| Brand | Bestorq |
| Model | XPZ1220 |
| Brand | RAB Lighting |
| Model | EZPAN2X4-40YN/D10 |
| Brand | Orbit Industries |
| Model | ESSE-A-2-G-EB-SDT |
| Brand | Dixon |
| Model | 189DH |
| Brand | FK Bearing |
| Model | SCFL4TYZ |
| Brand | U.S. Seal Mfg. |
| Model | PS-383 |
| Brand | Grundfos |
| Model | 96084441 |
SKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/